Sağlık
  • 30.11.2012 18:06

Kadın doktorun hastanede sır intiharı!

ADNAN SULAR- SEMA PINAR SAYAN
ANKARA / İSTANBUL - 30 yaşındaki asistan Dr. Melike Erdem görev yaptığı Samatya'daki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 6'ncı katından atlayarak hayatını kaybetti. Hastanede yaşanan intiharın ardından büyük üzüntü yaşayan Erdem’in meslektaşlarının ağladığı görüldü. Öte yandan bazı sağlık örgütleri de sağlık çalışanlarını hastane personeline yapılan şiddeti kınamak için eyleme davet etti.
Bu sırada olayla ilgili ilk açıklama Tabip odasından geldi. Oda yetkilileri kadın doktor hakkında sağlık bakanlığı şikayet hattına yapılan şikayetler olduğunu öğrendiklerini, meslektaşlarının bu şikayetlerin etkisinde kalmış olabileceğini söyledi.
İstanbul Tabip Odasından olayla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
"İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi’nde çalışan odamız üyesi bir asistan hekim bugün intihar ederek, hayatını kaybetmiştir. SABİM Şikayet Hattı’na gelen hasta şikayeti nedeniyle sabah saatlerinde savunması alınan Acil Tıp Asistanı Hekimimiz saat 14:00 sularında, hastanenin Dahiliye 6. katından aşağı atlayarak intihar etmiştir. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyeleri, yaşanan bu üzücü olay nedeniyle hastanede hekimlerle bir araya geldi.”
 

MESLEKTAŞLARI HASTANEYE AKIN ETTİ
Samatya'daki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Asistan Dr. Melike Erdem, binanın 6'ncı katından atlayarak intihar etti. Olayın ardından hastaneye gelen İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, “Şu anki hekimlik uygulamalarından rahatsızlık duyduğunu öğrendik. Bu arkadaşımızın ruhsal problemleri de vardı ve o hastalıktan dolayı da intihar ettiği söylenebilir" dedi.
İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, intihar eden 30 yaşındaki asistan Dr. Melike Erdem’in görev yaptığı hastaneye geldi. Olayın ardından sağlık çalışanları ve meslek örgütleri temsilcileri hastane önünde toplandı. Grup adına açıklama yapan İstanbul Tabipler Odası Başkanı Taner Gören, “Olayı duyar duymaz buraya geldim. Öncelikle olayın ayrıntılarını bilmiyoruz. Melike Erdem adlı genç meslektaşımız 6. kattan atlayarak hayatına son vermiştir” ifadelerini kullandı.
Asistan Dr. Melike Erdem hakkında Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'ne (SABİM) şikayet geldiği iddiasına ilişkin Gören, “Bu arkadaşımızın çok basit düşünceyle ruhsal problemleri de vardı ve o hastalıktan dolayı da intihar ettiği de söylenebilir. Bir şey diyemiyoruz çünkü olay, yapılacak incelemelerin ardından belli olacak. Araştırdığımız zaman bir takım ipuçları var. SABİM şikayet hattı var. SABİM şikayet hattına onunda nöbetçi olduğu bir dönemde bir hastanın yaşadığı bir sıkıntı şikayet edilmiş. Bu sıkıntıyla da ilgili hakkında sorgulama yapılmış” diye konuştu.
Erdem’in daha önce çalıştığı hastanede bir takım sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken Gören, “Ümraniye Devlet Hastanesi’nde çalışmış olduğu dönemde ufak sıkıntılar yaşamış. Arkadaşlarından edindiğimizi bilgi üzere hekimlik mesleği bakımından, yani şu anki hekimlik uygulamalarından rahatsızlık duyduğunu öğrendik. Bunlar araştırılacak. Bir hastalığı vardı, intihar etti diyemeyiz” dedi.
Sağlık sektöründe yaşanan sıkıntılara değinen Gören, “Bu arkadaşlarımız durmadan 32 saat çalışıyorlar. Bu ağır şartlarda çalışan bir hekimin bunalıma girmemesi mümkün değildir. Bu nedenle bu sağlık sisteminin araştırılması gerekiyor. Bu nedenle 184 SABİM hattının kaldırılması gerekiyor. Eğer gerçekten uygar bir ülkedeysek ve sağlık sıkıntısı yaşıyorsak, bu sistemin başındaki kişinin, yanı sağlık bakanının istifa etmesi beklenir. Biz bu sistemin arkadaşımızı öldürdüğüne inanıyoruz. Bundan sonra bu olayların yaşanmaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız” ifadelerini kullandı.
Öte yandan, genç doktorun 3 ay önce çalıştığı Ümraniye Devlet Hastanesi’nden bir süredir yaşadığı psikolojik sorunları nedeniyle tayin istediği ve antidepresan ilaçlar kullandığı iddia edildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN CEVAP
 Sağlık Bakanlığı, intihar eden Acil Tıp Asistanı Dr. Melike Erdem’le ilgili SABİM’e şikayette bulunulduğu, şikayet neticesinde soruşturma açıldığı şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.
Sağlık Bakanlığı tarafından, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde geçici görevle çalışan Acil Tıp Asistanı Dr. Melike Erdem’in bugün görev yaptığı hastanede intihar etmesiyle ilgili iddialar hususunda açıklama yapıldı. Açıklamada, vefat eden doktorun ailesine ve sağlık camiasına baş ağlığı dilendiği bildirilerek, şunlar kaydedildi:
“Bu elim olay üzerinden kamuoyuna yansıyan Melike Erdem’le ilgili SABİM’e şikayette bulunulduğu, şikayet neticesinde soruşturma açıldığı şeklindeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. SABİM’e hayatını kaybeden hekim kardeşimizin ismiyle yapılmış bir şikayet bulunmamaktadır. Ancak İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yatan bir hasta ile ilgili 22 Kasım 2012 tarihinde bir başvuru olmuştur. Başvuru formu, SABİM tarafından ilgili hastaneye yönlendirilmiş ve hastaneden bilgi istenmiştir.”
Konunun adli mercilerce soruşturulduğu ve Sağlık Bakanlığı’nca da idari soruşturmanın başlatıldığı ifade edilerek, “Sağlık camiamızı acıya sevk eden bu olayla ilgili idari ve adli soruşturmalar devam ederken, bir takım yorumlarla konuyu istismar anlamına gelecek yaklaşımlarda bulunmak etik ve vicdani değerlerle bağdaşmamaktadır. Hekim kardeşimiz Melike Erdem’e bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz” denildi.

(İHA)
 

Güncellenme Tarihi : 22.3.2016 10:48

İLGİLİ HABERLER