Sağlık
  • 31.1.2007 03:45

KANSER TEDAVİSİNDE BİR İLK: ROBOTLU UMUT!..

Bilim insanları, vücutta kanserli hücreleri bulmak için seyahat edebilecek hap büyüklüğünde bir robot üzerinde çalışıyor. Hap robotun hasta tarafından yutulması gerekiyor.

Vücudun içinde tümörlerde test yapabilecek hap robot, elde ettiği verileri bir bilgisayara gönderebilecek, minyatür video kamerasıyla bağırsaklarda 40 bin görüntü çekebilecek.

Daily Mail gazetesinin haberine göre, kamera görüntüleri bilgisayara aktarıldığından vücuttan geri almaya gerek bulunmayan hap robot, doğal yollardan vücuttan atılabiliyor. Geliştirilen hap robotta, Crohn's hastalığı gibi vakaları teşhis etmekte daha önceden faydalanılan "PillCam" adlı kamera teknolojisi kullanılıyor.

PillCam teknolojisi, ayrıca bağırsak rahatsızlıklarını teşhis etmekte de yararlı oluyor. Yeni geliştirilen hap robot ise, içerde kanserli dokuyu sağlıklı olanından ayırarak yaptığı testleri dışarıya aktarabiliyor. Robot mini pençeleriyle bağırsağa tutunuyor ve şüpheli dokular üzerinde test yapıyor. Robot doktorun bilgisayarına sinyal gönderi.

İLGİLİ HABERLER