Gündem
  • 30.7.2008 10:55

KAPATMA DAVASINDA 3. GÜN

ANKARA - Anayasa Mahkemesi heyeti, 1 ve 2. gün saat 09.35'de müzakerelere başlamış, verilen aralarla 12 saat süren çalışmasını saat 22.00'de tamamlamıştı.
     Anayasa Mahkemesi Heyeti, Başkan Haşim Kılıç, Başkanvekili Osman Paksüt, üyeler Fulya Kantarcıoğlu, Ahmet Akyalçın, Sacit Adalı, Mehmet Erten, Necmi Özler, Şevket Apalak, Serdar Özgüldür, Serruh Kaleli ve Ayla Perktaş'dan oluşuyor.
     Davanın raportörü Osman Can da heyetin, raporla ilgili isteyeceği açıklamaları veya yöneltilebilecek soruları yanıtlamak için müzakerelere katılıyor.
     Mahkeme, dava devam ederken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan veya AK Parti'den bilgi ve belge isteyebilecek.
     Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.
     Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 69. maddesine göre, ''temelli kapatma'' yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre ''Hazine yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakma'' kararı da verebilecek.
     Anayasa Mahkemesi binası önünde çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubu davayı izliyor. Basın mensupları, mahkeme giriş kapısının alt tarafında bekletiliyor.
     Çevik kuvvet ekipleri, Yüksek Mahkeme çevresinde güvenlik önlemleri aldı.

REKOR MESAİ

Anayasa Mahkemesi’nin rekor mesaisi, AKP’yi kapatma davasında sona yaklaşılmasını sağladı. Kaynaklar, davanın bugün ya da yarın karara bağlanma ihtimalinin doğduğunu belirtti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, AKP’nin kapatılması istemiyle açtığı davayı önceki gün görüşmeye başlayan Anayasa Mahkemesi’nin iki günde toplam 25 saat mesai yapması, davada sona yaklaşılmasını sağladı. Kaynaklar, davanın bugün ya da yarın karara bağlanma ihtimali doğduğunu belirtti.

Anayasa Mahkemesi binasında davanın görüşülmesinin başladığı ilk gün dinleme cihazı ve bomba araması yapan polis, dün de mahkeme heyetinin isteği üzerine çalışmaların sürdürüldüğü salonda dinleme cihazı araması yaptı.

Yine mesai rekoru
Anayasa Mahkemesi, AKP’nin kapatılması istemiyle açılan davanın ikinci gününde de mesai rekoru kırdı. Siyasi parti kapatma davalarında bugüne kadar mesaisini en geç 20.00’de bitiren mahkeme, önceki gün 12 saat çalışmış ve ilk gün görüşmesini 22.10’da tamamlamıştı. Heyet, dün de 09.30’da başladığı mesaisini 22.40’ta bitirdi. Böylece heyet, iki günde yaklaşık 25 saat aralıksız çalışmış oldu.

Çalışmalarını öğle ve akşam yemeği için bölen heyet adına akşam saatlerinde bir açıklama açıklama yapan Raportör Osman Can, “Bugün (dün) itibarıyla herhangi bir kararın çıkması mümkün değil, yetiştirilemiyor. Görüşmelere yarın (bugün) 09.30’dan itibaren devam edeceğiz. Bugün (dün) karar beklememeniz için açıklama yapıyorum” dedi. 

Videolar izlendi
Can, davaya ilişkin diğer tüm soruları yanıtsız bıraktı. Bir üye de “Heyet ‘yorulduk’ diyene kadar bu şekilde çalışacağız. Türkiye’yi çok fazla bekletmek istemiyoruz” dedi.
Alınan bilgiye göre, Yüksek Mahkeme’nin kesintisiz sürdürdüğü mesai, davanın beklenenden çok daha kısa bir sürede karara bağlanması ihtimalini doğurdu. Davanın sürpriz biçimde bugün akşam saatlerinde karara bağlanabileceği belirtildi. Kaynaklar, bugün karar alınamazsa yarın kararın çıkmasının yüksek ihtimal olduğunu ifade etti. Davanın görüşülmesinin önümüzdeki haftaya sarkması ihtimalinin ise çok zayıf olduğu belirtildi.
Heyet, dünkü görüşmesinde, AKP’lilerin konuşmalarının yer aldığı video bantlarını izledi. Görüşmede, ses kayıtları da dinlendi. Böylece heyetin, Yargıtay Başsavcılığı’nın iddianamesindeki delillerin hukuki olup olmadığına yönelik değerlendirmesini tamamladığı da öğrenildi.

Kapatma için 7 oy şart
Heyetin, gelinen aşamada Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre, hukuki nitelikte bulmadığı delilleri dosya kapsamı dışında bırakacağı ifade edildi. Heyetin daha sonra eldeki deliller üzerinden, AKP’nin laikliğe aykırı faaliyetlerin odağı haline gelip gelmediğini değerlendireceği bildirildi. Partinin kapatılması için en az 7 üyenin “kapatma” yönünde oy kullanması gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER