Gündem
  • 29.3.2012 13:59

Kara Kuvvetleri Komutanı Suriye sınırına niye gitti?

SAKARYA - Milli Savunma Bakanı Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'nun Kilis'te Suriyelilerin kaldığı konteyner kente gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin, ''Bir kuvvet komutanımızın rutin gezisi çerçevesinde değerlendirmek lazım. Suriye'yi tehdit gibi düşüncemiz, niyetimiz yok ancak tek istediğimiz şey Suriye halkının demokratik taleplerinin yerine getirilmesidir'' dedi.
      Sakarya Valiliği'ni ziyaret eden Yılmaz, Sakarya'nın Türkiye'nin en önemli sanayi kentlerinden birisi olduğunu söyledi.
      Milli Savunma Bakanlığı'nın savunma sanayisinde çok iyi noktada olduğunu belirten Yılmaz, şöyle devam etti:
      ''Bu aldığımız noktadan nasıl daha ileriye götürebiliriz, onun gayreti içindeyiz ancak görmeden karar veremezsiniz. Dolayısıyla burada da savunma sanayi şirketlerimizin en önemlilerinden olan özel sektör OTOKAR var, onu ziyaret edeceğiz. Bir de Ana Bakım Merkezi Komutanlığı'nı ziyaret edeceğiz. Orada da savunma sanayisine katkı sağlayan çalışmalar yapılıyor, inşallah her ikisini de gördükten sonra savunma sanayisinde hangi noktaya geldiğimizi ve neler yapmamız gerektiği konusunda çok daha sağlıklı karar verme durumunda olacağız.''
      Gazetecilerin ''Orgeneral Kıvrıkoğlu'nun Kilis'te Suriyelilerin kaldığı konteyner kente gerçekleştirdiği ziyarete'' ilişkin sorusu üzerine Yılmaz, şunları kaydetti:
      ''Bir kuvvet komutanımızın rutin gezisi çerçevesinde değerlendirmek lazım. Suriye'yi tehdit gibi düşüncemiz, niyetimiz yok ancak tek istediğimiz şey Suriye halkının demokratik taleplerinin yerine getirilmesidir. Bunun için de şu ana kadar çok net olarak açıkladık ki bölge dışından bir müdahale istemiyoruz, ne istiyoruz- Suriye halkının taleplerini dikkate alarak, Arap Ligi, bölge ülkeleri karar versin. Suriye'nin Dostları Toplantısı'nın birincisi Tunus'ta yapıldı, ikincisi de İstanbul'da yapılacak. Gerek Arap Ligi'nin gerekse Suriye'nin Dostları Toplantısı'nda alınacak bir kararla Türkiye de, Suriye halkının en kısa zamanda refaha çıkması, huzura erişmesi yolundaki çalışmalarına gayrette bulunacaktır. Bu çerçevede değerlendirmek lazım''
     
     -Suriye'de 2 Türk gazetecinin kaybolması-
    
     Suriye'de kaybolan Türk gazetecilerin akıbeti ile ilgili bir soru üzerine Yılmaz, gazetecilerin sağ oldukları şeklinde bilgi aldıklarını kaydederek, ''Dışişleri Bakanlığı çalışıyor. Önemli olan sağlıklarının iyi olması, inşallah bir süreç sonrasında onları Türkiye'ye getireceğiz. Bize gelmiş bir bilgi yok'' dedi.
      Yılmaz, ''Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ mahkemede ifade vermek istemedi, Yüce Divan'ı gösterdi'' sorusunu da, ''O konuda bir değerlendirme yok. Savunma kutsaldır biliyorsunuz. Sayın eski Genelkurmay Başkanı kendi savunmasını bu çerçevede yapmaktadır. Başından beri onu söyledik, bu süreç en kısa zamanda neticelense, hem eski Genelkurmay Başkanımızın hem de Türkiye'nin lehine olur diye değerlendiriyoruz'' şeklinde yanıtladı.

 

Güncellenme Tarihi : 22.3.2016 19:14

İLGİLİ HABERLER