Ekonomi
  • 5.5.2023 13:56

Karadeniz Gazı faturaya yansıdı!

Detaylar Resmi Gazete'de: O tutarlar da iade edilecek

Başkan Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde atılan Karadeniz Gazı adımında detaylar belirlenerek Resmi Gazete'de yayımlandı. Başkan Erdoğan'ın bir ay boyunca evlerde ücretsiz doğalgaz müjdesi sonrasında ise Mayıs ayı başında doğalgaz faturaları "Bu faturanıza esas tutar, Cumhurbaşkanlığı Düzenlemeleri çerçevesinde Devlet tarafından karşılanmış. Karadeniz gazımız hayırlı olsun'' notu ile kesilmeye başlandı. Ekonomistler Karadeniz Gazı başta olmak üzere petrol ve türevi ürünlerin keşfinin ilerleyen dönemde vatandaşların kullanıma sunulması sonrası yeni indirimlerin geleceği önünde görüş bildirdi. Öte yandan EPDK'dan milyonları ilgilendiren bir açıklama geldi. O tutarlar da iade edilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan dağıtım şirketlerinden doğal gaz temin eden konut, ibadethane ve cemevi abonelerinden 1 ay boyunca ücret alınmaması ile 25 metreküpe denk gelen bedelin 1 yıl boyunca ücretsiz olmasıyla ilgili kararnameye ilişkin detaylar belirlendi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK)'nin Doğal Gaz Tüketimine İlişkin Sistem Kullanım Bedelleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esasları belirlediği kurul kararları Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, konut, ibadethane ve cemevi abonelerinin 24 Nisan tarihinden 31 Mayıs tarihine kadar olan ilk fatura tahakkuklarında sistem kullanım bedelleri ve buna ilişkin vergilerin tamamı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.

Hesaplanan tüketim bedeli üzerinden yüzde yüz oranında indirim yapılarak toplam ödenecek tutar fatura üzerinde 0 (sıfır) lira olarak gösterilecek.

24 Nisan 2024 tarihinden sonra hatalı olarak tahakkuk ettirilen faturalar iptal edilecek ve varsa fazladan tahsil edilen tutarlar aboneye iade edilecek. Şirketler faturanın iptalinden itibaren en geç 3 iş günü içerisinde aboneye nakden iade etmekle yükümlü olacak. İade yükümlülüğü, mekanik sayaç kullanan aboneler için ilk faturada mahsuplaşma, ön ödemeli sayaç kullanan aboneler için ise hesaba kredi yükleme suretiyle yerine getirilebilecek.

6 Şubat tarihinde meydana gelen depremler nedeniyle doğal gaz faturalarının tahakkuk ve tahsilatı ertelenen konut, ibadethane ve cemevi abonelerine tahakkuk ettirilecek ilk faturalarındaki tüketimlerinin otuz günlük kısmı Bakanlık bütçesinden karşılanacak.

Güncellenme Tarihi : 5.5.2023 13:58

İLGİLİ HABERLER