Gündem
  • 30.4.2023 15:14

Kararsız seçmen kararını verdi: İşte oy oranları

Seçime 2 hafta kala son seçim anketi! Kararsız seçmen kararını verdi: İşte oy oranları

Son dakika seçim anketi haberleri: Türkiye 14 Mayıs'ta seçime gidiyor. Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimleri için son anket sonuçları da gelmeye devam ediyor. Gerçekleştirdikleri son seçim anketini Sabah.com.tr'ye değerlendiren OPTİMAR Araştırma başkanı Hilmi Daşdemir iktidar ve muhalefet için yarışın son durumunu aktardı. "Erdoğan'ın önde olmadığı hiçbir anket görmedik" diyen Daşdemir AK Parti'nin de CHP karşısında 8 puanın üzerinde bir farkla kazandığını belirtti. İYİ Parti'de ise işler iyi değil. İşte son seçim anketinin sonuçları

Bugün itibarıyla tam 2 hafta kalan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimleri için araştırma şirketlerinin seçim anketleri gelmeye devam ediyor. "Türkiye'nin Nabzı" konseptiyle haftalık olarak gerçekleştirdiği seçim anketlerinin sonuncusunu Sabah.com.tr ile paylaşan ve değerlendiren OPTİMAR Araştırma başkanı Hilmi Daşdemir son seçim anketinin iktidar ve muhalefet için söylediklerini yorumladı. "Sayın Erdoğan'ın önde olmadığı hiçbir anket görmedik" diyen Daşdemir AK Parti'nin de CHP karşısında 8 puanın üzerinde bir farkla kazandığını belirtti. Meral Akşener'in İYİ Parti'si ise baraj sınırında.

2014 ve 2018 SEÇİMLERİNDE NOKTA ATIŞ YAPAN ŞİRKETİN SON SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI

2014 ve 2018 seçimlerinde seçim ilk turda bitecek diyen ve oranlarda nokta atışı yapan bir araştırma kuruluşu olarak "51-53 arasında Erdoğan oy alacak" tespitimiz birebir sonuç verdi. Bu anlamda hiç kimse bizim kadar böyle iddialı cümle kurmamıştı ve netice görüldüğünde işimizi layıkıyla ve kuralına uygun olarak yapmanın gururunu yaşadık.

SEÇİM YAKLAŞTIKÇA TAŞLAR YERİNE OTURUYOR VE ERDOĞAN'IN AVANTAJI ARTIYOR

Başkanlık sistemlerinde seçimler birbirine yakın oylarla sonuçlanır ve birden çok aday olsa da en nihayetinde 2 aday arasında birbirine yakın şekilde neticelenir. Bu anlamda seçime yakın bir zaman kala ancak taşlar tam manasıyla yerine oturabiliyor. Ve şu an o sürece girdik. Her geçen gün tablonun daha da netleştiği bir aşamadayız ve seçmenin tercihlerinin biraz daha netleştiğini görüyoruz.

SON SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI: KARARSIZLARIN TERCİHİ ERDOĞAN VE AK PARTİ OLUYOR

Kararsızların ağırlıklı olarak Ak Parti'nin ve Sayın Erdoğan'ın seçmen kitlesi olduğundan ve yeniden burada konsolide olmasından hareketle bakacak olursak onların da son dönemde kararların netleşme eğilimi içerisinde olduğunu müşahede ediyoruz.

ERDOĞAN'IN ÖNDE OLMADIĞI BİR SEÇİM ANKETİ YOK

Seçim anketi çalışmalarımızla ilgili şunu söyleyebilirim; Şu an itibari ile baktığımızda biz sürekli olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı araştırmalarda önde gördük.

Seçime 2 hafta kala son seçim anketi! Kararsız seçmen kararını verdi: İşte oy oranları

SON SEÇİM ANKETİ ERDOĞAN, KILIÇDAROĞLU, İNCE VE OĞAN'IN OY ORANLARI

Bu anlamda son seçim anketimizin sonuçlarına bakacak olursak AK Parti'nin CHP'ye 8 puandan fazla fark attığını ve Meral Akşener'in İYİ Parti'sinin yaşanan kriz ve çelişkiler sonrasında baraj sınırına düştüğünü görüyoruz. Yine Sayın Erdoğan'ın Kemal Kılıçdaroğlu'nun önünde seçimi önce tamamlayacağı sonucunu görüyoruz.

Seçime 2 hafta kala son seçim anketi! Kararsız seçmen kararını verdi: İşte oy oranları

PARTİLERİN OY ORANLARI

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNE BBP VE YENİDEN REFAH'IN YÜZDE 2'LİK CİDDİ BİR ETKİSİ OLACAK

Yine Cumhur İttifakı'na destek veren Büyük Birlik ve Yeniden Refah Partisi için de oy oranlarının ayrı ayrı yüzde 1'lerde olduğunu görüyoruz ki bu da Cumhurbaşkanlığı seçimi için yüzde 2'lik önemli bir paya tekabül ediyor.

KAYBETME SENARYOSUNDA MUHALEFETTE NELER OLACAK?

KILIÇDAROĞLU'NUN PLANI KOLTUĞUNU KORUMAK

Anketler bize Erdoğan zaferinin yakın ve olası olduğunu gösteriyor. Bu kapsamda sayın Erdoğan'ın ipi göğüslemesi durumunda muhalefette bazı taşlar yerinden oynayacak. Öncelikla 7'li masanın adayı olarak sayın Kılıçdaroğlu kaybetmesi durumunda "Kaybederek kazanmış bir isim" senaryosuna sarılacaktır. Bunu da Muharrem İnce üzerinden yapması muhtemel. "Muharrem İnce yüzde 30,6 oy almıştı. Ben %48 49 oy aldım. Oyları arttırdım" diyerek CHP Genel Başkanlığını korumak isteyecektir.

PARTİSİ SEÇİME GİRMEDEN SİYASİ PARTİ MEZARLIĞINA GİDECEK OLANLAR

Diğer yandan baktığımızda siyasette kurdukları parti seçime girmeden siyaseti bırakacak olan isimler olacak. Kim bunlar? Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu gibi isimler. CHP listelerinden meclise girme çabasında oldukları için partileri seçimi görmeden yok olmuş olacak.

SAADET'İ VE TEMEL KARAMOLLAOĞLU'NU BEKLEYENLER

Yine 14 Mayıs seçimlerinde alınacak bir mağlubiyet Saadet Partisi'nin tarihe gömülmesine, ya da diğer bir deyişle siyasi partiler mezarlığında yerini almasına neden olacaktır. Bunları tarih yazacak. Zorlu, tepki çeken ittifak girişimleri, siyasi çelişkiler ve nihayetinde bu isimler siyasette önümüzdeki dönemde belirleyici bir aktör olarak karşımıza çıkmayacaklar. Bunun önemli bir saptama olarak karşımızda durduğunu söylemek gerekiyor.

SEÇİM SONUÇLARI SIKIŞMIŞLIĞI GİDERECEK

Diğer taraftan bakıldığı zaman zaten siyasette belli bir sıkışma var. Bu sıkışmanın neticesi olarak da bir takım taşlar belki yerinden oynayacak. O nedenle ben bu seçimi bundan sonraki seçimler için de biraz daha o taşların yerin oturtulacağı bir seçim olmasını öngörüyorum.

ERDOĞAN'IN ZAFERİ KARŞISINDA YAPRAK DÖKÜMÜ OLMASI MUHTEMEL

Buna ilişkin bir takım verilerimiz de var ancak şu an seçim açısına bakılacak olursa bu seçimlerin sonucunda sayın Erdoğan kazandığı takdirde diğer tarafta ciddi bir Yaprak Dökümü olacağını söyleyebiliriz.

AK PARTİ'NİN DEPREM BÖLGESİ, MÜJDE POLİTİKASI VE ESER SİYASETİ ANKET SONUÇLARINA YANSIDI

Son seçim anketi sonuçlarına Ak Parti ve sayın Erdoğan açısından bakacak olursak depreme ilişkin yapılan hizmetlerin karşılık bulduğunu söyleyebiliriz. Bu kadar yoğun bir Coğrafyayı etkileyen depremin bir takım sıkıntıları eşzamanlı olarak erişmek ve diğer taraftan hizmetlerin hızlı bir şekilde ulaşmasında yaşanan sıkıntıları oldu. Bunlar belli ölçüde hissedilmişti. Ancak ancak ikinci hafta itibarıyla bölgelerin tamamında akut dönem atlatılarak her yere erişilerek hizmet sürecinde yoğun bir çalışmaya girilmesi önemli bir toparlanmayı da beraberinde getirdi.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ GERÇEKLİK

Yine deprem konutlarının belli bir noktaya gelmiş olması temellerini atılmış olması, konteyner kentlerin oluşturulması gibi adımlar toplumda karşılık buldu.

AK PARTİ ALEYHİNDE BİR SÜRECE DÖNÜŞMEDİ

Eleştirenler de oldu elbette. Ama eleştiri ile birlikte de bunun gerçeklik düzleminde değerlendirmesi de beraberinde geldi. Özellikle o coğrafyada yaşayan seçmenin mutedil bir seçmen kitlesi olduğunu dikkate alacak olursak bu konuda Ak Parti aleyhine bir süreç işlemedi.

DEPREM BÖLGESİNİN ÇARPICI ANKET SONUÇLARI

Burada dikkat edilmesi gereken çarpıcı bir nokta daha var. Bölgede seçmenin muhalefetten çok iktidara güvendiğini gördük. Ben şahsen dört farklı zamanda ayrı ayrı deprem bölgesine gittim. Diyarbakır hariç bütün illeri de gezdim. Bölgeyi incelediğimizde dikkatlerden kaçmaması gereken bir netice bizi karşılıyor.

CHP'Lİ SEÇMEN BİLE CHP'YE GÜVENEMİYOR! "ERDOĞAN EVLERİ YAPSIN ÖYLE GİTSİN" DİYORLAR

CHP'li seçmen AK Parti ve Erdoğan'ın doğal olarak karşısında konumlanmasına rağmen kendi partilerine ya da adaylarına güvenemiyor ve şunu söylüyor: "Bunlar deprem konutlarını yapsınlar. Ondan sonra gitsinler"Bu önemli bir saptama. Muhalefetten bir umut görmeyip ne kadar karşısında olsa da bir şekilde belli ölçüde sayın Erdoğan ve AK Parti'nin bu işin altından kalkabileceğini düşünüyorlar.

Güncellenme Tarihi : 30.4.2023 15:27

İLGİLİ HABERLER