Gündem
  • 5.6.2014 14:15

'Kazım Karabekir'i gönüllerden silemezsiniz'

Vakıftan yapılan yazılı açıklamada, Kazım Karabekir'in ismini levhalardan silinebileceği ancak Doğu'nun gerçek insanının gönüllerindeki isme dokunulamayacağı vurgulandı.
Kazım Karabekir Vakfı yaptığı yazılı açıklamada, geçen 1 Haziran'da Ağrı'da yenilenen seçimlerde Belediye Başkanlığı'nı kazanan BDP'li Sırrı Sakık'ın ilk icraat olarak 'Utanç Abidesi' diye nitelediği şehirdeki bir askeri anıt ile bazı sokak ve caddelerde bulunan Kazım Karabekir isminin kaldırılarak değiştirileceğini açıkladığı hatırlatıldı. Vakıf yönetimi yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

"Ağrı belediye başkanı olarak, Ağrılıların tamamının temsilcisi olma iddiasındaki bir şahsın Ağrı tarihi, kültürü ve halkına birçok hizmetler vermiş, milli mücadelenin Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa'nın şahsında Türk varlığına ve Türk askerine karşı izandan yoksun açıklamasını şiddetle kınıyoruz. Ağrı'da Kazım Karabekir adının yer aldığı mahalle, cadde ve bazı sokakların ismini değiştireceklerini söyleyen şahıs, bugün varlığını ve bulunduğu coğrafyanın imkanlarını rahat ve özgürce kullanabiliyorsa, bunun nedenlerini görmek için tarihe bir dönüp bakması ve buradan çok şey öğrenmesi gerekmektedir". Birinci dünya savaşının hatırlatıldığı açıklama şöyle devam etti:

"Birinci Dünya Savaşı sonunda ABD, Ermenistan ve Gürcistan'da çok sayıda çocuğu talim terbiye adı altında himaye ederken, Osmanlı coğrafyasındaki İslam ahalisinin de çocuklarını bunlar arasına katarak din ve milliyetlerini kaybettirmiş, Hıristiyan isimlerle vaftiz ettirmiştir. 1919-23 yılları arasında Doğu'da bulunan Kazım Karabekir ise Ermeni zulmüne uğrayan ahalinin yetim ve kimsesiz altı bin evladını himaye ederek Kolordusunun imkanlarını seferber etmiş ve bu çocuklara baba şefkati ile sahip çıkarak onları yok olmaktan kurtarmıştır. Bu çocukların eğitim ve öğrenimi için Erzurum ve Sarıkamış'ta okullar ve kurslar açtırmış, her birini meslek sahibi yapmıştır. Görevi gereği Çanakkale Savaşı gibi Türk tarihi açısından eşsiz öneme sahip birçok noktada mücadele vermiş ve başarılara imza atmış olan Kazım Karabekir, hayatının önemli başarısını 'hayatımda bana zevk veren hayli başarılarım vardır. En zevklisi, binlerce bakımsız çocuğun hayat ve geleceğini kurtarmış olmamdır' diye açıklamıştır. Ağrı'da ismi silinmek istenen Kazım Karabekir, işte bu altı bin çocuğun babası olan kişidir. Aynı Kazım Karabekir 1918 ve 1919'da Erzincan, Erzurum, Kars ve ötesini Rus işgalinden kurtarmış; Sarıkamış, Kars, Ardahan, Iğdır ve Artvin'i vatan topraklarına yeniden katarak bugünkü Doğu sınırlarımızı oluşturan Gümrü, Kars ve Moskova anlaşmalarına imza atan kişidir. Onun adı doğu illerimizin coğrafya ve ruhuyla örtüşmüyorsa, kimin adı örtüşüyordur. Kazım Karabekir'in Doğu illerimizde bir utanç abidesi mi yoksa övünç abidesi mi olduğuna Sakık gibiler değil, Doğu'nun vefakar insanı karar verir. Kazım Karabekir'in ismini levhalardan silebilirsiniz ancak Doğu'nun gerçek insanının gönüllerindeki isme dokunamazsınız. Bu topraklarda Kazım Karabekir, Mustafa Kemal Atatürk gibi isimler, Türk insanının kalbine adını altın harflerle nakşetmiş, kahramanlıklarıyla bir milletin umut ışığı olmuştur. Bu millet, daha nice Karabekirler ve Atatürkler yetiştirecek büyük bir cevhere sahiptir. Bu cevheri, iki levhayı kaldırarak yok edebileceğini kimse düşünmesin. Ve unutmayın ki 'Cihan yıkılsa, Türk Yılmaz."
Burak GEZEN/ÇANAKKALE, (DHA)

İLGİLİ HABERLER