Gündem
  • 25.6.2023 11:23

Kemalistler Kılıçdaroğlu'nu devirmek için birlik kurdu

CHP'de Kemal Kılıçdaroğlu yönetimine karşı 'İlke ve Demokrasi Hareketi' kuruldu
İstifa etmemekte direnen Kemal Kılıçdaroğlu yönetimine karşı CHP içerisinde İlke ve Demokrasi Hareketi adı altında yeni bir oluşum kuruldu. Hareket, dün yaptığı yazılı açıklama ile ilk bildirisini yayınladı.

28 Mayıs seçimlerinde yaşanan hezimetin ardından CHP'de iç savaş başladı.

Bir yanda Kemal Kılıçdaroğlu'nun başarısızlık nedeniyle kredisini tükettiğini düşünüp istifasını isteyenler, diğer yanda CHP lideriyle yola devam etmek isteyenler...

Hal böyle olunca CHP'de ipler iyice gerildi. Ekrem İmamoğlu önderliğindeki değişim isteyenler, CHP yönetimine her geçen gün üstü kapalı bir şekilde istifa çağrısı yapıyor.

Ancak Kılıçdaroğlu ve ekibi koltuğu bırakmamakta kararlı.

CHP'DE YENİ BİR HAREKET KURULDU 

Son olarak CHP’de değişim çağrıları kapsamında Eski CHP Parti Meclisi üyesi Örsan Öymen’in öncülüğünde yeni bir hareket kuruldu.

CHP İlke ve Demokrasi Hareketi adı altında kurulan bu harekette Algan Hacaloğlu, Necla Arat, Nur Serter, Dilek Akagün Yılmaz, Prof. Dr. Tolga Yarman, Türker Ertürk ile Utkan Güneş gibi isimler de yer alıyor.

BİLDİRİ YAYIMLADILAR: CHP'DE DEVRİM GERÇEKLEŞMELİ

Hareket, dün yaptığı yazılı açıklama ile ilk bildirisini yayınladı.

Bildiride, “Seçim sonuçları ne yazık ki CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu açısından başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Başta laiklik olmak üzere bazı temel ilkeler parti yönetimi tarafından bertaraf edilmiştir. Halkçılık, devletçilik, sosyal demokrasi ve demokratik solculuk ilkeleri söylemde kalmıştır” ifadelerine yer verildi.

Tüzük değişikliği talep edilen bildiride şunlar kaydedildi:

“Mahalle kongrelerine, partinin kurumsal kimliğine ve ilkelerine sahip çıkan herkes katılmalı, bu ilkeleri benimseyen üyeler kongrelerde aday olmalı, bu doğrultuda listeler çıkarılmalıdır. CHP’de devrim gerçekleşmeden, Türkiye’de devrimin gerçekleşmesi olanaklı değildir.”

Güncellenme Tarihi : 25.6.2023 11:32

İLGİLİ HABERLER