Sağlık
  • 30.7.2023 01:00

Kenenin ısırdığı 100 bin kişide ete karşı alerji başladı

Amerika'da son yıllarda başlayan et alerjisinin sırrı çözüldü.Farklı eyaletlerde yaşayan binlerce kişi hastanelere başvurarak normal zamanda et yediklerini ancak son dönemde ete karşı alerji oluştuğunu belirtti.
yapılan testlerden bir sonuç çıkmayınca daha detaylı bir araştırma yapıldı ve inanılmaz bir durum ortaya çıktı.
Ete sonradan alerji gösteren kişilerin tamamı alerji öncesi kene tarafından ısırılmıştı. Amerika genelinde yapılan incelemede en az 100 bin kişinin benzer durumda olduğu belirlendi

Kene tükürüğünün neden olduğu bir et alerjisinin daha yaygın hale geldi

Perşembe günü yayınlanan bir hükümet raporuna göre, ABD'de 100.000'den fazla insan, kene ısırıklarının tetiklediği garip bir sendrom nedeniyle 2010'dan beri kırmızı ete alerjisi oldu. Ancak sağlık yetkilileri, daha birçok kişinin bu soruna sahip olduğuna ve bunu bilmediğine inanıyor.

İkinci bir rapor, 450.000 kadar Amerikalının alerji geliştirdiğini tahmin ediyor. 
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından yayınlanan her iki makalenin de yazarlarından biri olan Kuzey Karolina Üniversitesi araştırmacısı Dr. Scott Commins, bunun ABD'deki en yaygın 10. gıda alerjisi olacağını söyledi .
Sağlık yetkilileri, doğrulanmış herhangi bir ölümden haberdar olmadıklarını, ancak alerjisi olan kişilerin bunu şaşırtıcı ve ürkütücü olarak tanımladıklarını söyledi.

Alfa-gal sendromu adı verilen reaksiyon, enfekte bir kişi sığır eti, domuz eti, geyik eti veya memelilerden elde edilen diğer etleri yediğinde veya süt, jelatin veya diğer memeli ürünlerini yediğinde ortaya çıkar.

Buna bir mikrop değil, memeli etinde ve kene tükürüğünde bulunan bir şeker olan alfa-gal neden oluyor.. Şeker vücuda deri yoluyla girdiğinde, bir bağışıklık tepkisini tetikler ve ciddi bir alerjik reaksiyona yol açabilir.

Bilim adamları, alfa-gal şekeri içeren fare hücrelerinde yapılan bir kanser ilacını alan hastalarda reaksiyonlar gözlemlemişlerdi. Ancak 2011'de araştırmacılar ilk olarak kene ısırıkları yoluyla da yayılabileceğini bildirdiler.

Bunu, Teksas temalı ismine rağmen en çok doğu ve güney ABD'de yaygın olan yalnız yıldız kenesine bağladılar (ABD'deki tüm vakaların yaklaşık %4'ü New York'un Long Island'ının doğu ucunda görüldü).

Perşembe günü yayınlanan çalışmalardan biri, alfa-gal antikorları arayan ana ABD ticari laboratuvarından alınan 2017-2022 test sonuçlarını inceledi . Pozitif test yapan insan sayısının 2017'de yaklaşık 13.000'den 2022'de 19.000'e yükseldiğini belirttiler.

 

Uzmanlar, vaAlfa-gal Sendromu Nedir? Bir Kene, Nasıl Olur da İnsanlarda Kırmızı Et  Alerjisine Neden Olur? - Evrim Ağacıkaların , yalnız yıldız kenelerinin genişleyen menzili , daha fazla insanın kenelerle temasa geçmesi veya daha fazla doktorun kene hakkında bilgi sahibi olması ve bunun için testler istemesi gibi çeşitli nedenlerle olabileceğini söylüyor .

İkinci çalışma, geçen yıl 1.500 ABD birinci basamak doktoru ve sağlık uzmanıyla yapılan bir anketti. Anket, neredeyse yarısının alfa-gal sendromunu hiç duymadığını ve yalnızca %5'inin teşhis koyabileceklerinden emin olduklarını söyledi. Araştırmacılar bu bilgiyi alerjisi olan insan sayısını tahmin etmek için kullandılar - 450.000.

Sendromlu kişilerde kurdeşen, mide bulantısı, kusma, ishal, şiddetli karın ağrısı, nefes almada zorluk, baş dönmesi ve dudaklarda, boğazda, dilde veya göz kapaklarında şişme gibi semptomlar görülebilir. Yemekten hemen sonra ortaya çıkan diğer bazı gıda alerjilerinin aksine, bu reaksiyonlar saatler sonra ortaya çıkar.

Bazı hastaların sadece mide semptomları vardır ve Amerikan Gastroenteroloji Derneği, açıklanamayan ishal, mide bulantısı ve karın ağrısı olan kişilerin sendrom için test edilmesi gerektiğini söylüyor.

Doktorlar, alerjisi olan kişilere diyetlerini değiştirmelerini, epinefrin taşımalarını ve kene ısırıklarından kaçınmalarını tavsiye ediyor.

Güncellenme Tarihi : 31.7.2023 01:18

İLGİLİ HABERLER