Dünya
  • 23.5.2013 01:21

Kerry: Esed barış görüşmelerine gelmezse!..

     Suriye Dostları Çekirdek Toplantısı için Ürdün'de bulunan Kerry, başkent Amman'da Ürdünlü mevkidaşı Nasır Cude ile ortak basın toplantısı düzenledi.
     Kerry, ABD ile Avrupalı ve Arap müttefiklerinin, Esed rejiminin barış görüşmelerini reddetmesi durumunda, Suriye muhalefetine "ülkelerinin özgürlüğü için savaşmalarına yardımcı olacak desteğe" ilişkin süreci hızlandıracağını ifade etti.
     Esed'in geleceğini Suriye halkının belirleyeceğini vurgulayan Kerry, ABD'nin, 2. Cenevre Konferansı öncesi bu ülke muhalefetinin görüşmelere katılması için yoğun çaba sarf ettiğini belirtti.
     ABD birliklerinin Suriye'ye gönderilmesinin söz konusu olmadığını dile getiren ABD Dışişleri Bakanı, barış çabalarının karşılık bulmaması durumunda ülkedeki yabancı savaşçıların artacağına ve bölünme tehlikesi yaşanacağına dikkati çekti.
     Kerry, geçiş hükümetinin kurulmasının öngörüldüğü 2. Cenevre Konferansı'na işaret ederek, "Dünya ülkelerinin barışçıl bir çözüm için bir araya gelmediğini, 2. Cenevre Konferansı'nın olmadığını düşünelim. Bu görüşmeler olmazsa şiddet artmaya devam eder ve bütün dünya bu şiddetin sona ermesi için yapıcı hiçbir şey yapmadan kendi tutumunu sürdürür. Bu, kabul edilemez" dedi.
    
     -İran ve Hizbullah vurgusu-
    
     Hizbullah'ın Suriye'deki savaşa müdahil olmasını kınayan Kerry, "İran'ın desteklediği binlerce Hizbullah militanı Suriye'de muhalefete karşı savaşıyor. Biz, bunu kınıyoruz, Hizbullah'ı destekleyen tarafların bu desteğe son vermelerini istiyoruz. Hizbullah'ın Suriye'deki savaşa müdahil olması Lübnan'ı da savaşın içine çeker" diye konuştu.
     John Kerry, sözlerini, "Beşşar Esed'in, İranlıların ve diğerlerinin sözlerimizle ne kastettiğimizi anlamasını ümit etmeliyiz" diye tamamladı.
     Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cude de toplantılardaki asıl hedefin, Suriye rejimiyle muhalefetin geçiş süreciyle ilgili bir araya gelmesi olduğunun altını çizdi.
    
     Muhabir: Hacer Desuki / Ahmet Esad Şani / Mustafa Yıldız
     Yayıncı: Murat Taydaş

 

İLGİLİ HABERLER