Gündem
  • 27.4.2023 10:39

Kılıçdaroğlu Akşener’i çöpe attı.. Başbakanlık hayali bitti

Kılıçdaroğlu Akşener’i çöpe attı.. Başbakanlık hayali bitti

Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı olması durumunda İYİ Parti lideri Meral Akşener'in de başbakan olması bekleniyordu. Ünlü hukukçu Dr. Rezan Epözdemir'den dikkat çeken bir çıkış geldi.

'Altılı masa tarafından hazırlanan mutabakat metnine göre Sayın Meral Akşener başbakan olamaz!' Bu sözler dün akşam TV100 canlı yayınına katılan hukukçu Rezan Epözdemir'e ait... Millet İttifakı'nın seçimi kazanması durumunda parlementer sisteme geçileceğini ifade eden Epözdemir, yeni bir tartışmayı gündeme taşıdı.

"Bunu da türk televizyonlarında ilk kez ben söyledim. Tekrar edeyim. Parlementer sisteme geçiş metninde, 27. sayfada bakanlar şunu görür, orada bakanlar parlamento dışından seçilebilir fakat başbakan parlamento içinden seçilmek zorundadır diyor.

Millet İttifakı tarafından açıklanan ortak mutabakat metninde de dikkat çeken bir detay var. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinde yeni bir seçim olmayacağı ifade edildi.

'MUTABAKAT METNİNE GÖRE SAYIN AKŞENER BAŞBAKAN OLAMAZ'
Sizin 7 yardımcınız olacak. Yeni bir cumhurbaşkanı seçmeyeceksiniz. Başbakanı parlamentodan atıyorsunuz. Sayın Akşener başbakan olma iddiasında, ama bu mutabakat metninde yazan sisteme göre başbakan parlamento içerisinden olacağı için başbakan olamayacak.

Hukuken bu metinlere göre Akşener başbakan olamaz. Metinde şöyle yazıyor: Başbakan parlementer sisteme uygun şekilde parlamento içerisinden seçilecek.

  

Güncellenme Tarihi : 27.4.2023 10:48

İLGİLİ HABERLER