Gündem
  • 27.3.2023 11:20

Kılıçdaroğlu rüşvetçi ile iftar yaptı

Kılıçdaroğlu'na görünür kumpas! Rüşvetten yargılanan isimle aynı karede

CHP’li Beşiktaş Belediyesi’ne yönelik soruşturmada eski Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile birlikte rüşvet operasyonunda gözaltına alınan Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı Ekrem Eray Arda, Kılıçdaroğlu'nun yanında görüldü.

Bugün İstanbul Bağcılar Ebubekir Meydanı ve Kadın Merkezi Açılış Töreni'nde Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı. Kılıçdaroğlu’nun yanındaki heyette ise bir kişi dikkat çekti.

Odatv’de yer alan habere göre O isim, CHP’li Beşiktaş Belediyesi’ne yönelik soruşturmada eski Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile birlikte rüşvet operasyonunda gözaltına alınan Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı Ekrem Eray Arda oldu.

Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan ve karakola giderek imza vermek zorunda olan DP İl Başkanının Kılıçdaroğlu’nun bu kadar yakınında olması dikkat çekti. Söz konusu ismin liderlerle aynı iftar masasına oturması da tartışmaları artırdı. DP İl Başkanı Arda’nın aynı davadaki duruşması ise 9 Mayıs’ta görülecek.

NE OLMUŞTU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından, Beşiktaş Belediyesi’nde 2014-2018 yılları arasını kapsayan döneme ilişkin yolsuzluk ve rüşvet yapıldığına dair iddialara ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, eski Belediye Başkan yardımcıları Rıfat Örnek ile Hüseyin Avni Sipahi ve mevcut Zabıta Müdürü Selçuk Bartınlı’nın da aralarında bulunduğu 16 kişi, 13 Aralık 2022 tarihindeki operasyonla gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan ve 2019 yılında CHP’den istifa eden eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ise aynı gece Kastamonu’nun Tosya ilçesinde gözaltına alınmıştı.

MURAT HAZİNEDAR İLE ESKİ İKİ BAŞKAN YARDIMCISI TUTUKLANMIŞTI

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 17 şüpheliden biri, işlemlerinin ardından serbest bırakılırken Hazinedar dahil 16 kişi Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edilmişti. 9 Cumhuriyet savcısı tarafından ifadeleri alınan şüphelilerden Murat Hazinedar, Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı Ekrem Eray Arda, Hüseyin Avni Sipahi, Bediz Güvenkaya, Çetin Kırışgil, Mürvet Günay ve Mehmet Uğur Şahin, “irtikap” ve “zimmet” suçlarından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilmişti. 8 şüpheli hakkında ise adli kontrol hükümlerinin uygulanması talep edilmiş, bir şüpheli ise ifadesinin ardından savcılıkça serbest bırakılmıştı.

Murat Hazinedar ile birlikte Hüseyin Avni Sipahi ve Çetin Kırışgil, “irtikap” ve “zimmet” suçlarından tutuklanmıştı. Tutuklanmaları için nöbetçi hakimliğe sevk edilen Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı Ekrem Eray Arda ile Bediz Güvenkaya, Mürvet Günay ve Mehmet Uğur Şahin dahil 12 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

16 ŞÜPHELİ 20 MÜŞTEKİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 55 sayfalık iddianamede, aralarında eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın da aralarında bulunduğu 3’ü tutuklu 16 kişi şüpheli, 20 kişi müşteki, 1 kişi ise müşteki-şüpheli sıfatıyla yer aldı.

Güncellenme Tarihi : 27.3.2023 11:27

İLGİLİ HABERLER