Dünya
  • 31.10.2013 23:52

Kimyasal silah tesisleri mühürlendi

Suriye'de tonlarca kimyasal silah mühürlendi ve kimyasal silah üretimi yapılan tesisler kullanılamaz hale getirildi.
 

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) perşembe günü, BM Güvenlik Konseyi'ni Suriye'ye kimyasal silahların imha edilmesi yönünde tanıdığı sürenin dolumuna kısa süre kala kimyasal madde, silah ve bunların yer aldığı depoların mühürlendiğini duyurdu.

OPCW ülke genelinde, Şam yönetiminin sunduğu listedeki 23 depodan açık olan 21 depo kapatılırken, bin ton kimyasal madde ve 290 ton kimyasal silahın mühürlendiğini açıkladı. Örgütün sözcüsü Christian Chartier, "Tüm kimyasal silah depoları ve kimyasal silahlar açılamayacak şekilde mühürlendi" açıklamasını yaptı. Şam yönetiminden yapılan açıklamaya göre, depolardan ikisinin güvenlik gerekçesiyle faaliyet dışı olduğu bildirildi. Örgüt aynı zamanda ülkede bir daha kimyasal silah üretebilecek imkânların kalmadığını belirtti.

Örgütün, 5 Kasım'a kadar kimyasal silahların imhasıyla ilgili bir hareket planı hazırlaması gerekiyor. Örgüt, Şam yönetiminin 24 Ekim'de sunduğu imha programının esas alındığını kaydediyor.

Suriye'deki kimyasal silahların imha edilmesine, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2118 sayılı kararıyla başlandı. Bu kapsamda imha işleminin 2014 yılının ortalarına kadar tamamlanması öngörülüyor. Karar, Şam yönetiminin işbirliği yapmaması durumunda, Suriye'ye askerî bir müdahaleyi de içeren yaptırımlar öngörüyor. Ancak askerî bir müdahalenin gerçekleşmesi için BM Güvenlik Konseyi'nin tekrar oylamaya gitmesi gerekiyor.

© Deutsche Welle Türkçe
 

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 10:45

İLGİLİ HABERLER