Ekonomi
  • 22.1.2023 17:43

Konya Ovası'nda kuraklık alarm.. Tohumlar toprağın altında kaldı

Buğday üretiminin büyük bir bölümünü karşılayan Konya Ovası, yağmur yağmaması nedeniyle büyük hasar gördü.

Konya Ovası'nda kuraklık hasarı

Kuraklık Türkiye'nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya'yı tehdit ediyor..

Yılda yaklaşık 2,5 milyon ton buğday üretilen bölgede 2 milyon 200 bin hektarlık alan beklenen yağışların gelmemesiyle nedeniyle kuruyor.

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, kuraklık nedeniyle ekilen ürünlerin zarar görmeye başladığını söyledi.

"Tohum toprağın altında kaldı"

Kavuneker, söz konusu zararın yağışsız geçen her gün daha da artacağını belirterek, şunları söyledi: “Konya Havzası’nda, durum gün geçtikçe kötüye gidiyor. Hala yağmur veya kar yok. Eskiden bu zamanlarda, kapıdan dışarıya çıkamıyorduk. Ekim ve kasım aylarının sonuna doğru çok hafif yağışlar oldu. O yağışlardan dolayı tohum çimlendi, ama toprağın altında kaldı ve bozulmaya yön tuttu. Şu anda sahada 3’te 2 hasar var. Kurak alanlarda yüzde 50, yüzde 70 arasında sıkıntı var. Yağışsız ortam devam edecek olursa; bu oran yüzde 100 kurak alana doğru gidiyor."

Yeni Haber Başlığı

"Suyu tasarruflu kullanmamız lazım"

Su kullanımının önemine de dikkat çeken Kavuneker, “Çiftçi acilen yağış bekliyor, ama maalesef uzun bir periyotta da görülmüyor. Suyun önemi daha da arttı. O yüzden dış havzalardan buralara su aktarımı yapılması gerekiyor. Suyu, çiftçisinden esnafına, sanayicisine, ev kadınına kadar çok tasarruflu kullanmamız lazım. Dünyada su ile gıdaya ulaşamazsak; hayat diye bir şey kalmaz. Ne teknolojinin ne de başka bir şeyin önemi var. İnsan yaşamı için önemli olan; hava, su ve gıda. Onun için hep birlikte suyumuza sahip çıkmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Güncellenme Tarihi : 22.1.2023 18:59

İLGİLİ HABERLER