Gündem
  • 13.4.2024 22:25

Körfez ülkeleri Amerika'yı uyardı.. İranla çatışmanıza topraklarımızdaki üslerini karıştırmayın

"Orta Doğu'nun Gözü": Körfez ülkeleri, Washington'u kendi topraklarındaki Amerikan üslerini İran'ı hedef almak için kullanmaması konusunda uyardı 

Yahudi sitesi, Körfez ülkelerinin ABD'yi, İran'ın İsrail'e yönelik olası herhangi bir saldırısına yanıt olarak kendi topraklarındaki Amerikan askeri üslerini saldırı düzenlemek için kullanmamaya çağırdığını söyledi. 

Bu, İbrani medyasının gelişmiş savunma yeteneklerine sahip bir Amerikan füze gemisinin Cuma günü "İsrail kıyılarına" yanaştığını bildirdiği sırada geldi. 

İsrail Kanal 14, adı açıklanmayan bir kaynağa dayandırarak şunları söyledi: "İsrail, önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde ülkenin kuzeyinde veya güneyinde İran'dan doğrudan bir saldırıya hazırlanıyor." 

Cuma günü erken saatlerde ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant'a telefon görüşmesinde, Tel Aviv'in misilleme niteliğinde bir yanıt vermesi halinde İran ve ajanlarının tehditlerine karşı Washington'un tam desteğine güvenebileceği konusunda güvence verdi. 

İran'ın vekilleri derken, bir dizi Orta Doğu ülkesinde Tahran tarafından desteklenen silahlı örgütleri, özellikle de Kızıldeniz'de İsrail kargo gemilerini veya onlarla bağlantılı olanları hedef alan Yemen'deki Husi grubunu ve Lübnan'daki Hizbullah'ı kastediyoruz. 8 Ekim 2023'ten bu yana işgal altındaki bölgelerin kuzeyini hedef alıyor. 

İran saldırısı uyarısı 

ABD daha önce, İsrail'in Suriye'nin başkenti Şam'daki İran konsolosluğuna düzenlediği baskında Devrim Muhafızları'ndan üst düzey bir komutanın öldürülmesine yanıt olarak İran'ın İsrail'e yakın bir füze saldırısı başlatacağı yönündeki korkusunu dile getirmişti. 

1 Nisan'da Şam'a düzenlenen baskından bu yana İsrail medyasında, Tel Aviv'in, İran'ın General Muhammed Rıza Zahidi suikastına, Tahran'ın İsrail'in bombalaması olduğunu söylediği bir hava saldırısına karşılık vermeye hazırlandığı yönünde analizler yer alıyor. Şam'daki büyükelçilikteki konsolosluk bölümü binası. 

İsrail'in, Zahedi suikastını resmi olarak kabul etmemesine rağmen İran'ın "misilleme tepkisine" maruz kalması senaryosuna karşı İsraillileri hazırlaması da konuşuldu, ancak suikastın sorumluluğunu da inkar etmedi. 

Perşembe günü İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir Abdullahiyan, İngiliz mevkidaşı David Cameron ile yaptığı görüşmede ülkesinin "bölgede gerilimi artırmaya çalışmadığını, İsrail'in İran büyükelçiliğine saldırısı ve Amerika ile İngiltere'nin sessizliğini" doğruladı. (İsrail Başbakanı Benjamin) Netanyahu'yu ateşlemeye devam etmeye teşvik etmek anlamına geliyor... Savaş ve bölgedeki yayılması. 

Bu arada aynı çağrıda Cameron, Kızıldeniz'de gerilimin devam etmesinden duyduğu endişeyi dile getirerek, İran'dan itidalli davranmasını istedi ve "tarafların itidalli davranmaması, bölgedeki çatışmaların daha da büyümesine yol açabilir" dedi. İran Dışişleri Bakanlığı'nın yerel medyaya yansıyan açıklamasına göre.

İsrail işgali, Güvenlik Konseyi'nin derhal ateşkes kararı vermesine ve “soykırım” suçlamasıyla ilk kez Uluslararası Adalet Divanı huzuruna çıkmasına rağmen Gazze'deki savaşını sürdürüyor.

Gazze'deki savaşın sona ermesini isteyen İsrailli solcular, Kudüs'teki Washington Büyükelçiliği yakınında gösteri düzenlediler 

Onlarca İsrailli solcu, Ramazan Bayramı'nın üçüncü gününe denk gelen 12 Nisan 2024 Cuma günü Batı Kudüs'teki Amerikan Konsolosluğu önünde Gazze'deki savaşın sona ermesi talebiyle gösteri yaptı. 

Protestoya katılan göstericiler, İbranice "Savaşı durdurun" yazan büyük pankartlar taşıdılar. Ayrıca İsrail'in Gazze'deki savaşı sırasında öldürülen Filistinli kurbanların, çocukların, kadınların ve erkeklerin fotoğraflarını da taşıdılar . 

Bu bağlamda sol görüşlü "Kudüs'e Özgürlük" grubu, "X" platformunda yaptığı paylaşımda şunları söyledi: "Savaş durdurulsun! 189 günlük esaret, 189 günlük yıkım, kıtlık ve katliam artık sona ermeli." 

Şöyle ekledi: "İsrail'in Gazze'ye yönelik canice saldırısı sonucunda öldürülen insanların yasını tutmak için Kudüs'teki Amerikan Konsolosluğu'nun önündeyiz." 

İsrail polisinin katılımcıları ittiğini ve katılımcılardan birinin etkinlik sırasında okuduğu Gazze'deki Filistinli kurbanların isim listesine el koymaya çalıştığını belirtti. 

Sol grup şunları söyledi: "Polis bizi itti, hoparlörlerimizi ve kurbanların isimlerinin yer aldığı bir kağıdı çaldı ama biz burada kalıyoruz." 

Ateşkes çağrısı

Geçtiğimiz yıllarda Kudüs'ün doğu ve batı bölgelerinde yüzlerce gösteri ve toplantı düzenleyen İsrailli sol grup, kendi adına, "ateşkes ve herkesin evlerine güvenli bir şekilde dönmesi" çağrısında bulundu. İsrail'in Filistin topraklarını işgal etmesi ve yerleşime karşı olması. 

İlgili bağlamda, İbrani gazetesi Maariv tarafından yürütülen ve sonuçları Cuma günü yayınlanan bir kamuoyu yoklaması, İsraillilerin %30'unun Gazze'deki savaşın sona erdiğine inandığını, %44'ünün ise savaşın bitmediğini söylediğini bildirdi. aslında bittiğini söyleyenlerin oranı %15'tir. 

Gazetenin Cuma günü yayınladığı kamuoyu araştırmasının sonuçlarından anlaşıldığı üzere bu, "Bildiğiniz ve duyduğunuz her şeye göre, Gazze Şeridi'ndeki savaş gerçekten sona erdi mi?" sorusunun yanıtıydı. Cevaplar şöyleydi: Evet. , %15; Hayır ama sonuçta %30 oldu; %44 olmadı. “Hiç bitmiyor, bilmiyorum %11.” 

İsrail işgali 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'nde yıkıcı bir savaş yürütürken, çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 100.000'den fazla ölü ve yaralı, büyük yıkım ve kıtlık kalırken, bu yıl Ramazan Bayramı Gazze'ye geldi. Filistin ve BM verilerine göre çocukların ve yaşlıların hayatına mal olan olay. 

İsrail işgali, Güvenlik Konseyi'nin derhal ateşkes kararı vermesine ve "soykırım" suçlamasıyla ilk kez Uluslararası Adalet Divanı'na çıkmasına rağmen savaşı sürdürüyor .


 

Güncellenme Tarihi : 13.4.2024 22:34

İLGİLİ HABERLER