Gündem
  • 30.11.2023 12:06

Kudüs'te 4 İsrailli öldürüldü iki Filistinli şehit oldu

Kudüs girişindeki otobüs durağına düzenlenen HAMAS saldırısında 4 kişi öldü, 6 kişi AĞIR yaralandı. Vurulan İsraillerin tamanının sivil olmalarına rağmen otomatik tüfekli olduğu dikkat çekti.
İki Hamas silahlı adamı olay yerinde vurularak öldürüldü; Öldürülen kurbanların kimlikleri 24 yaşında bir kadın, yaşlı bir erkek ve kadın..

Polis ve sağlık görevlileri, Perşembe sabahı Kudüs'ün girişinde düzenlenen terör saldırısında ikisi ağır olmak üzere dört kişinin öldüğünü ve altı kişinin yaralandığını söyledi.

Polis ve kurtarma ekipleri Kudüs'teki terör saldırısı mahallinde, 30 Kasım 2023. (Ohad Zwigenberg/AP)

Polise göre, sabah saat 7.40 sıralarında iki Filistinli silahlı adam, başkentin ana girişindeki Weizman Caddesi üzerinde araçtan inerek bir otobüs durağında insanlara ateş açtı.

Polis, bölgede görevde olmayan iki asker ve silahlı bir sivilin ateşe karşılık vererek iki HAMAS'lıyı şehit etti.

Saldırganların Doğu Kudüslü Murad Namr (38) ve İbrahim Namr (30) kardeşler olduğu belirtildi.

Shin Bet güvenlik teşkilatına göre ikili Hamas üyesiydi ve daha önce terör faaliyetleri nedeniyle hapse atılmıştı.

Ajans, Murad'ın 2010 ile 2020 yılları arasında Gazze Şeridi'ndeki terör unsurlarının talimatıyla terör saldırıları planlamaktan, İbrahim'in ise 2014 yılında açıklanmayan terör faaliyetleri nedeniyle hapse atıldığını söyledi.

Görüntülerde teröristlerin M-16 saldırı tüfeği ve tabancayla silahlandırıldığı görülüyor. Polisin araçta yaptığı aramada büyük miktarda mühimmat ele geçirildi.

Polis, polisin başka saldırganları dışlamak için bölgede arama yaptığını söyledi.

Magen David Adom ambulans servisi, sağlık görevlilerinin olay yerinde 24 yaşındaki bir kadının öldüğünü bildirdiğini ve sekiz kişiyi Kudüs'teki hastanelere götürdüğünü söyledi.

Ağır yaralanan yaşlı bir adam ve bir kadının daha sonra Kudüs'teki bir hastanede öldüğü açıklandı.

Ölümlerin hiçbirinin adı hemen kamuya açıklanmadı.

MDA'ya göre diğer iki kurbanın durumunun ciddi, üçünün orta ve birinin iyi durumda olduğu belirtildi.

30 Kasım 2023'te Kudüs'teki silahlı terör saldırısı mahallinde bulunan tüfek ve tabancanın dağıtılmış fotoğrafı. (İsrail Polisi)

Otobüs durağı neredeyse tam bir yıl önce ölümcül bir bombalı saldırıya sahne olmuştu .

Perşembe günkü saldırı, İsrail ile Gazze Şeridi'ndeki Hamas terör grubu arasında ateşkesin altıncı gününde devam ettiği bir dönemde gerçekleşti.

İsrail, Hamas'ı yok etmek, Gazze'deki 16 yıllık egemenliğine son vermek ve rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla bir hava harekatı ve ardından kara operasyonuyla karşılık verdi.

IDF, Batı Şeria'da faaliyetlerini sürdürüyor ve İsrail'de polis, kaçırılan İsrailli rehineler karşılığında Filistinli güvenlik mahkumlarının serbest bırakılmasının ardından şiddetin olası bir tırmanışına ilişkin endişeler ışığında yüksek alarma geçti.

Güncellenme Tarihi : 30.11.2023 13:56

İLGİLİ HABERLER