Gündem
  • 27.1.2024 18:00

Kulp imamının okumayıp pas geçtiği şehitler kısmını Bahçeli açıkladı

MHP Lideri Devlet Bahçeli geçtiğimiz hafta tartışmalara neden olan Kulp Kaymakakının İmama zorla okuttuğu hutbeyle ilgili konuştu. İmamın okuması gereken şehitlerimizle ilgili kısmı kasti olarak atlaması üzerine İmamı çağırıp o kısmı zorla okutmuştu.
Kulp Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Burak Akeller, 19 Ocak'ta, cuma namazı için gittiği Bahçelievler Camisi'nde imamın, hayatını kaybeden askerler ile ilgili dua okumadığını belirtmişti.

Kulp olayında yeni iddia: "Cami hocasının akrabaları, AKP'li başkanın kardeşini darbetti"

Daha sonra Akeller'in, duanın okunması için imama uyarıda bulunduğu öne sürülmüştü. Kısa süre sonra olaya ilişkin yayımlanan haberlerde ve sosyal medya platformlarında, cami imamı M.K’nin hutbe okurken bazı bölümleri atladığı gerekçesiyle Kaymakam Burak Akeller tarafından mikrofonla darp edildiği iddia edilmişti.

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Akeller, cami hocası M.K.’yı darp etmediğini belirterek “Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her hafta okunması gereken hutbede, bu hafta şehitlerimiz ile ilgili olarak rahmet duası vardı. Cami hocası bu kısmı okumadığı için ben de hutbeden sonra dışarıda kendisine tepki gösterdim. Cami hocası kendisine baskı yapıldığını söyleyince bu duruma kızıp, devletin memuruna kim baskı yapabilir diye tepki gösterdim. Cami hocası bu olaydan sonra hastaneye giderek bacağının ağrımasından dolayı rapor almış ve bunu da darp raporu diye dillendiriyor" demişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise partisinin bugunkü grup toplantısında yaşananlar hakkında şunları söyledİ:

"Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde yaşanan, büyütülüp mecrasından saptırılan olan konuya dahil olanların mizacını ortaya çıkarmıştır. İmam hutbeyi okurken, şehitlerimize rahmet içeren bölümü atlamıştır. Daha önce hutbeyi okuyan Kulp Kaymakamımız durumu fark edince imamı uyarmıştır. Namazın sonrasında imama neden okumadığını sorunca 'Bana baskı yapılıyor' deyince, 'Sen devletin imamısın kim baskı yapabilir' diye uyarmıştır.

Baskı ve dayatmayla şehitlere rahmet dilememek, kaymakam darp etti diye rapor almak Müslümancı tavır değildir. Müslüman iftira atmaz, nefret saçmaz, Allah'ta başkasına asla eğilmez. Şehitlerimizin Kur'an-ı Kerim'de köşkleri cennette, yerleri milletin gönlündedir. Kulp Kaymakamımızın ellerinden öpüyor, anasına babasına şükranlarımı sunuyorum.

BAHÇELİ O BÖLÜMÜ AÇIKLADI

O hutbede okunmayan bölüm şöyleydi:

“Hepimize düşen, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizden asla ödün vermemektir.

Din, Kur’an, vatan ve ezan gibi mukaddesatımız etrafında birbirimize kenetlenmektir.

Şehitlerimizin uğruna canlarını feda ettikleri ulvî değerleri yaşamak ve yaşatmaktır.

Geçen hafta hain bir terör saldırısı nedeniyle vatan evlatlarımız şehadet makamına ulaştı.

İnanıyoruz ki, Rabbimizin rahmeti şehitlerimizin üzerinedir.

Onlar, kendilerine müjdelenen cennet nimetleriyle sevinmektedirler.

Şehitlerimizi ve gazilerimizi yetiştiren anne babalar başımızın tacıdır.

Onların eş ve çocukları en değerli emanetimizdir. Biliyoruz ki, Allah’ın yardımı müminlerle beraberdir ve zafer inananlarındır.

Vatanımıza göz diken, milletimize ve ümmet-i Muhammed’e düşmanlık besleyen, Filistin’de bebek, kadın, yaşlı demeden masumları katleden işgalci zalimlere gelince, onlar, mutlaka kaybedeceklerdir.”

Güncellenme Tarihi : 28.1.2024 21:57

İLGİLİ HABERLER