Spor
  • 28.4.2006 10:47

KULÜP BAŞKANLARI LİGİN SEYRİNİ BOZDU

İRFAN YİRMİBEŞ
İSTANBUL - Eski Devlet Bakanı Ve Trabzonspor Onursal Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, ligin seyrinin son haftalarda kulüp başkanlarının sorumsuz davranışları nedeniyle değiştiğini belirterek, "Trabzonspor, Fenerbahçe maçında kendisi için oynayacaktır, başkası için değil. Trabzonspor'u polemiklerin içerisine çekmeye kimsenin gücü yetmez" dedi.
Ligin seyrinin son haftalarda kulüp başkanlarının sorumsuzca beyanatları nedeniyle bozulduğunu ifade eden Mehmet Ali Yılmaz, "Düzgün olan şeyler, düzgün değilmiş gibi gösterilmeye çalışıldı. Kulüp başkanları, açıklamalarında dikkatli olmaları lazım. Taraftar kitleleri arasında sevgiyi ve kardeşliği yaşatmaları gerekiyor. Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören'in 'Galatasaray'ın şampiyon olmasını isterim' şeklindeki ifadesi kuşku uyandırdı. Ama bu sözler lafta kalır, gerçekte hiçbir şey değişmez" dedi.
Trabzonspor'un Fenerbahçe maçında kendisi için oynayacağını, şampiyonun kimin olacağının Bordo-mavili takımı ilgilendirmediğini kaydeden Yılmaz, "Bu müsabakaya hiç kimse etki edemez. Ben de edemem, kimse edemez. Trabzonspor; yönetimiyle, taraftarıyla, oyuncusuyla Fenerbahçe karşısında bir haysiyet, onur mücadelesi verecektir. Bu sportif bir mücadele olacaktır ve sahaya en iyi şekilde yansıyacaktır. Fenerbahçe'yi yenmek Trabzonspor için keyif olacaktır. Trabzonspor kendisi için oynayacaktır, başkası için değil. Şampiyon kim olacak bizi ilgilendirmez. Trabzonspor'un bugüne kadar yaptıkları ortada. Tavrı, tarzı belli. Bu maçın 3 sonucu olabilir. Fenerbahçe de güçlü bir ekip. 3 sonuçtan biri olduğunda hiç kimse altında bir şey aramasın. Maç çok güzel geçecektir. Trabzonspor Fenerbahçe'yi yenerse, Galatasaray şampiyonluğunu ilan etmiş olmuyor. Galatasaray'ın da önünde zorlu maçlar var. Beşiktaş ile oynayacak. Beşiktaş'ın da aynı mücadeleyi göstereceğinden eminim" diye konuştu.
Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören'in 'Galatasaray'ın şampiyon olmasını istiyorum' açıklamalarını da değerlendiren Yılmaz, "Yıldırım'ın bu sözleri 'Galatasaray'a bu maçı vereceğiz' anlamında değil. 'Biz Galatasaray'a yatarız, Beşiktaş yenilir', bu Yıldırım'ın elinde değil. Yıldırım'ın gücü buna yetmez. Beşiktaş, Yıldırım Demirören demek değil. Beşiktaş büyük bir camia. O sahadaki 11 kişi de Beşiktaş camiasını temsil ediyor. Bu nedenle de o formanın hakkını vermek zorundadır. Böyle şeyler lafta kalır, sahada olmaz. Sahada iyi mücadele eden kazanır" ifadelerini kullandı.
Trabzonspor'u polemiklerin içerisine çekmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini belirten Yılmaz, "Buna ne Galatasaray'ın ne de Fenerbahçe'nin gücü yeter. Trabzonspor'un büyüklüğü tartışılmaz. Bunun en büyük örneği benim. 80 yılından beri başkanım. Adnan Polat ve Aziz Yıldırım'ın da başkanıyım. Trabzonspor'un haklarını korumak onlara düşmez. Onların haklarını korumak çeşitli yollarla bize düşer. Kulüplerin havuzdan ne kadar pay alacağı, Futbol Federasyonu tarafından belirlenmiştir. Her kulüp birbirine muhtaçtır. Bunun bilinciyle konuşmak lazım. Birbirimizi incitmemeliyiz" diye konuştu.
Kendi döneminde Süleyman Seba, Ali Şen ve kendisinin çok iyi arkadaş ve dost olduklarını vurgulayan Yılmaz, "Hala dostuz ve çok iyi arkadaşız. Aramızda hiçbir sorun olmamıştır. Bu dostluklar niye bozuldu anlamış değilim. Belki de bunların bozulmasında Türk futbolunu özerk yapıya kavuşturan bir kişi olarak benim de kabahatim vardır. 'Özerk yapıya Türk futbolunu erken mi kavuşturduk?' diye düşünüyorum. Fazla bağımsızlık oldu galiba. Eskiden kulüplerin kapılarından geçemeyenler şimdi başkan oldu. Kulüplerin gelirleri artınca, kulüpleri yönetmeye hevesli olan kişiler de arttı. Ama bu siyasetteki gibi entrikaları da beraberinde getirdi. Bunları önlemek için spordan sorumlu bakan, TFF ve kulüp yönetimlerine büyük görevler düşüyor" dedi.
Fenerbahçe'nin Galatasaray karşısında haklı bir galibiyet aldığını belirten Yılmaz, "Bu maçın hakemi de haftanın hakemi seçildi. Bence de hakem çok güzel bir yönetim gösterdi. Şampiyon olacak takımın 4-0 yenilmemesi lazım. Futbolda kazandığınız zaman sevinmek hakkınızdır. Ama sevinci abartmamalıyız, rakibimizi incitmemeliyiz. Eğer kimseye zarar vermeden sevinç gösterisi yapılıyorsa, buna ceza verilmez" ifadelerini kullandı.
Fenerbahçe ile Galatasaray'ın şampiyonluk şanslarının eşit olduğunu belirten Yılmaz, "Fenerbahçe aldığı bir maç seyircisiz oynama cezası nedeniyle tüm maçlarını deplasmanda oynuyormuş gibi olacak. Bu bir dezavantaj gibi gözüküyor. Ama Galatasaray'ın maçları da kolay değil. Beşiktaş ile zorlu bir maç oynayacak. Her iki takımın da şansları eşit" dedi.

 

Güncellenme Tarihi : 25.3.2016 06:37

İLGİLİ HABERLER