Dünya
  • 29.6.2023 23:29

Kuran-ı Kerim yaktıran İsveç elçiliğini basıp binayı ele geçirdiler

İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılmasına öfke dinmiyor: Iraklılar büyükelçilik binasını bastı
Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir grup, Kur'an-ı Kerim yakılmasına tepki göstererek, İsveç Büyükelçiliği'ne baskın düzenledi. Irak güvenlik güçleri yaşananlar üzerine çevrede yoğun güvenlik önlemleri aldı ve hükümet binalarıyla yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge'yi trafiğe kapattı. 

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsveç'te Kur'an-ı Kerim'e yönelik eyleme onay verilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Iraklı bir grup, Bağdat’taki İsveç Büyükelçiliği binasını basarak, önce bahçeye girdi ardından da binanın çatısına çıkarak "Kur'an’a evet" sloganları attı.

Iraklılar İsveç Büyükelçiliğini bastı

Irak güvenlik güçleri yaşananlar üzerine çevrede yoğun güvenlik önlemleri aldı ve hükümet binalarıyla yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge'yi trafiğe kapattı.

Iraklı göstericiler, söz konusu baskın öncesi de büyükelçilik binası önünde toplanarak protesto gösterisi düzenlenmişti.

Irak’ta Şii dini ve siyasi lider Mukteda es-Sadr da, Kur'an-ı Kerim’e yönelik eylemden dolayı İsveç’in Bağdat Büyükelçisinin kovulması ve büyükelçilik önünde protesto düzenlenmesi çağrısı yapmıştı.

 

Liderlerinin çağrısı sonrası Sadr Hareketi Gösteri Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, gösterinin yarın düzenleneceği bildirilmişti.

Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Faik Zeydan, Stockholm’de Kur'an-ı Kerim’i yakan Iraklının ülkeye geri getirilmesi ve yargılanması için gerekli kanuni işlemlerin yapılması talimatı vermişti.

Irak Dışişleri Bakanlığı ise yayınladığı yazılı açıklama ile Kur'an-ı Kerim’e yönelik eylemi kınamıştı.

Irak Dışişleri: İsveç'in yaptığı kabul edilemez

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsveç'te Kur'an-ı Kerim'e yönelik eyleme onay verilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Abdullahiyan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bütün İslam dünyası mukaddes kitaplara ve Kur'an-ı Kerim'e hakareti şiddetle kınıyor. Dini mukaddesata ve Kur'an-ı Kerim'e herhangi bir gerekçeyle hakaret edilmesine İsveç tarafından izin verilmesi kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

 

İran Dışişleri Bakanı, "Bu davranışları demokrasi ve özgürlük kisvesi altına yerleştirmek yalnızca ve yalnızca terörizmi ve aşırılığı teşvik edecektir. Bunun sonuçları da her yerden önce Batı'da görülecektir." değerlendirmesinde bulundu.

İsveç'in başkenti Stockholm'de Irak asıllı Salwan Momika isimli bir şahıs dün Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kur'an-ı Kerim yakmıştı.


 

Güncellenme Tarihi : 29.6.2023 23:34

İLGİLİ HABERLER