Gündem
  • 30.6.2023 00:42

Kuran-ı kerim'i yakan alçak Selwan Momika Iraklı Süryanı çıktı

Matti Momika, 37 yaşında Iraklı bir mülteci. Adam birkaç yıl önce Irak'tan İsveç'e kaçtı ve Stockholm İlçesi, Södertälje'deki Järna belediyesinde yaşıyordu. 

Stockholm’de cami önünde Kuran yakan Salwan Momika hakkında İsveç polisi etnik bir gruba karşı kışkırtıcılık suçundan soruşturma başlattı. Momika, önce polisin reddettiği Kuran yakma eylemini, üç ay süren bir hukuki mücadeleden sonra mahkeme kararıyla yapabildi. Kuran sayfalarına domuz pastırması yapıştırıp, sigara söndüren Momika, 5 yıl önce Irak’tan gelmiş Musullu bir Süryani-Arami. Irak’taki Arami-Süryani siyasi ve silahlı hareketleri içinde yer almış. İsveç’te de Süryani Demokratik Birlik Partisi’ni kurmuş. CNN’e ateist olduğunu söyleyen Momika’nın eylemini izleyenlerden bir kısmı ona “terörist” diye bağırdı, bir Müslüman İsveçli ise kalabalığa bayram nedeniyle çikolata dağıttı. İsveç gazeteleri eylemin 11 Temmuz’da Litvanya’daki NATO zirvesinde İsveç’in işini zorlaştırdığı konusunda emin.

İsveç’te Kur-an’ı Kerim’i yakan Selwan Momika kim?

Daha önce de Kur'an-ı Kerim'in yakıldığı İsveç'te benzer görüntüler kaydedilmiş, İsveç polisi, bir cami önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasına izin vermişti.

Aslen Iraklı olan İsveç vatandaşı 37 yaşındaki Selwan Momika, 28 Haziran’da polis koruması eşliğinde üzerine domuz pastırması koyduğu Kur'an-ı Kerim'i yaktı.

Rûdaw’ın edindiği bilgilere göre, asıl ismi Selwan Sebah Matthew Momika , 23 Haziran 1986’da çoğunluğunu Hristiyanların oluşturduğu Ninova’nın Hemdaniye beldesinde doğdu.

Kendisini “yazar, aydın ve insan hakları aktivisti” olarak tanımlayan Momika, aslen Hristiyan olsa da 2019’dan beri ateist.

Bağdat’ta yaşayan Momika, Süryani Şahinleri Taburu'nun kurucusu. Öte yandan İsveç’te faaliyet yürüten Süryani Demokratik Birlik Partisi’ni kurdu.

O, Haşdi Şaibi’nin ve içindeki Hristiyan üyelerin, Hristiyanların yaşadığı bölgelerde varlık göstermelerine karşı çıktı. Mart 2017’de grubuyla birlikte Reyan Kildani adlı kişinin komutanı olduğu Babilion Taburları’na saldırı düzenledi. İki grup arasında çatışma çıkarken sonrasında Momika Haşdi Şabi tarafından gözaltına alındı ve 18 gün boyunca gözaltında kaldı.

Kendini liberal, laik ve dinsiz bir Iraklı olarak tanımlayan Momika, şu anda İsveç Demokrat Partisi’ne üye.

Rûdaw’ın edindiği bilgilere göre Momika’nın şu anda akrabaları ve ağabeyleriyle de ilişkisi yok ve babasıyla da bağlantısı yok.

Momika’nın babası Sebah Matthew, bir videoda “Onun yaptıkları bizim inancımıza aykırı” dedi.

Ayrıca Selwan Momika’nın kendi çevresinde “şiddet yanlısı” biri olduğu belirtildi.

Öte yandan Momika’nın Hemdaniye beldesini kontrol etmek üzere silahlı grup kurduğu ve sonrasında dış destek gördüğü öğrenildi.

Güncellenme Tarihi : 30.6.2023 00:48

İLGİLİ HABERLER