Dünya
  • 25.6.2024 12:55

Kuzey Kore Güney Kore'ye içi dışkı ve parazit dolu 2 bin balon gönderdi

Seul Genelkurmay Başkanı Salı günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin bir gecede Güney Kore'ye doğru yaklaşık 350 çöp dolu balon fırlattığını söyledi. Ordu, Seul'ün Seongbuk Bölgesi de dahil olmak üzere bölgelerdeki balonları topladı.
Bugün de balonlu saldırılar sürdü ve yollanan balon sayısı 2 bini aştı..

North Korea relaunches balloons, likely to drop trash in South - PTV News

Seul ordusunun Salı günü yaptığı açıklamaya göre, Kore arası gergin sınır boyunca ileri geri provokasyonlar devam ederken, Kuzey Kore bir gecede Güney Kore'ye yaklaşık 350 çöp dolu balon gönderdi. Seul Genelkurmay Başkanlığı gazetecilere gönderdiği kısa mesajda, Salı sabahı itibarıyla çöp ve atık kağıt taşıyan yaklaşık 100 balonun Seul'e ve Gyeonggi Eyaletinin kuzey kısmına indiğini söyledi.

JCS, kurtarılan balonların analizinde bunların tehlikeli maddeler içermediğini tespit etti. Güney Koreli yetkililere göre, son fırlatma, Kuzey Kore'nin geçtiğimiz ay içinde enkaz ve hatta dışkıyla dolu balonlar gönderdiği beşinci sefer oldu. 

Seul Birleşme Bakanlığı Pazartesi günü yerel basına yaptığı açıklamada, daha önceki balonlarda insan dışkısından kaynaklandığına inanılan yuvarlak kurtlar ve iplik kurtları gibi parazitlerin tespit edildiğini söyledi.

Güney Kore , fırlatmalara yanıt olarak bu ayın başlarında sınırda Pyongyang karşıtı hoparlör yayınlarına kısa süreliğine yeniden başladı. Salı günü ordu, herhangi bir zamanda yayınlara yeniden başlamaya hazır olduğunu söyledi. JCS mesajında, "Ordumuzun Kuzey Kore'ye yönelik psikolojik savaş yayını derhal uygulanmaya hazırdır ve stratejik ve operasyonel duruma bağlı olarak esnek bir şekilde uygulanacaktır." ifadesine yer verildi. "

2 bin balonla bulaşıcı parazit gönderdiler... İki ülke arasında düşmanlıkta yeni boyut

Kuzey Kore Güney Kore'nin sınır bölgelerine çöp taşıyan 350 balon daha gönderdi. Balonlardan yaklaşık 100’ünün başkent Seul ve Gyeonggi eyaletinin kuzey kesimlerine indiği belirtildi.  

BALON SAYISI 2 BİNE ÇIKTI

Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki "balon" savaşı devam ediyor. Kuzey Kore, Güney Kore'nin sınır bölgelerine 5’inci kez çöp dolu balon gönderdi. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı'ndan (JCS) yapılan açıklamada, gece gönderilen yaklaşık 350 balondan 100’ünün başkent Seul ve Gyeonggi eyaletinin kuzey kesimlerine indiği, 09.00 itibariyle havada balon kalmadığı ifade edildi. Güney Kore topraklarına inen balonların kağıt başta olmak üzere zararsız atıklar taşıdığı aktarıldı. Kuzey Kore'nin 28 Mayıs’tan bu yana Güney Kore topraklarına gönderdiği çöp taşıyan balonların sayısının 2 bine ulaştığı belirtildi. 

ATIKLARDA PARAZİTE RASTLANDI

Güney Kore Birleşme Bakanlığından yapılan açıklamada ise Kuzey Kore'nin daha önce balonlarla gönderdiği atıklar üzerinde yapılan incelemelerin sonuçları paylaşıldı. Bazı atıklar arasından alınan toprak örneklerinde kırbaç kurdu, kıl kurdu ve yuvarlak kurt gibi bulaşıcı parazitlere rastladığı ifade edildi. Atıkların miktarının az olması ve ordu tarafından kontrollü olarak toplanması nedeniyle herhangi bir enfeksiyon riski oluşturmadığı belirtildi 

BALON GERİLİMİ

Kuzey Kore, Güney Koreli aktivistlerin balonlarla ülkeye propaganda broşürleri göndermesine tepki olarak çöp taşıyan yüzlerce balonu 28 Mayıs’tan itibaren Güney Kore’nin sınır bölgelerine göndermişti. Güney Kore ise tepki olarak 2018 yılında imzalanan askeri gerilimleri azaltmaya yönelik anlaşmayı tamamen askıya aldığını açıklamıştı. Gelişmenin ardından çöp taşıyan balonların gönderimini askıya aldığını duyuran Pyongyang yönetimi Güney Koreli aktivistlerin balonlarla propaganda broşürleri göndermeyi sürdürmesi halinde misliyle karşılık verileceği uyarısında bulunmuştu. 

Özgür Kuzey Kore Savaşçıları (FFNK) adlı Güney Koreli grup ise Pyongyang’ın uyarısına rağmen Kuzey Kore’ye propaganda malzemeleri taşıyan balonlar göndermeyi sürdürmüştü. Son olarak yazılı bir açıklama yapan Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’un kız kardeşi Kim Yo Jong, Güney Koreli aktivistleri “iğrenç insan müsveddeleri” olarak nitelemişti. Yeniden misilleme sinyali veren Kim, “Yapmamaları konusunda uyardığımız şeyleri tekrar yaptıklarına göre sorunla karşılaşmaları kaçınılmaz olacaktır” ifadelerini kullanmıştı.