Dünya
  • 29.7.2023 21:40

Kuzey Kore roketleri Ukrayna'nın elinde patladı

İngiliz Financial Times gazetesi, Ukrayna’nın Rusya’da Kuzey Kore’ye ait roketleri kullandığını iddia etti.
Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken İngiliz Financial Times gazetesinden yeni bir iddia ortaya atıldı. Financial Times, Ukrayna’nın Rusya’da Kuzey Kore’ye ait roket sistemlerini kullandığını yazdı. Gazetede Kuzey Kore’ye ait silahların Ukrayna’nın doğusunda yer alan Bakhmut kenti yakınlarında Ukraynalı askerler tarafından kullanıldığı ve söz konusu silahların Sovyet döneminden kalma çoklu roketatar sistemleri olduğu ifade edildi. Gazetede ayrıca Ukrayna Savunma Bakanlığının bu silahları Rus ordusundan ele geçirdiği belirtildi.

Ukraine fires North Korean rockets to blast Russian positions | Financial  Times

RUS BAKANA FÜZE SİSTEMLERİ TANITILMIŞTI

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 26 Temmuz’da Kore Savaşı ateşkesinin yıldönümünün kutlandığı "Zafer Günü" vesilesiyle Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’a bir ziyaret gerçekleştirmişti. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Bakan Şoygu ile Kuzey Kore’nin modernize ettiği ve “Zafer Günü” kutlamaları için tasarlanan yeni askeri teçhizatlarının yer aldığı sergiyi gezmişti. Kuzey Kore lideri, Şoygu’ya Kuzey Kore’nin balistik füze sistemleri ve yeni insansız hava araçlarını (İHA) tanıtmıştı.

Russia's turn to low-quality Iranian, North Korean weapons shows desperation
 

Ukrayna, Kuzey Kore üretimi mühimmatları ele geçirdi
Ukrayna'nın ele geçirdiği Kuzey Kore üretimi mühimmatları Rus güçlere karşı kullandığı belirtiliyor.

South Korean Artillery Supply Allows U.S. to Delay Decision on Cluster  Munitions for Ukraine - WSJ

Ukrayna güçlerinin Rusya'ya silah tedarik eden Kuzey Kore'nin mühimmatlarını ele geçirdiği bildirildi.

Financial Times'ın haberine göre, Ukrayna topçu birlikleri, Rus mevzilerini Kuzey Kore'de üretilmiş mühimmatlarla vuruyor.

Ukraynalı askerler, Kuzey Kore roketlerinin Ukrayna'daki Rus birliklerine teslim edilmeden önce "dost bir ülke" tarafından bir gemiden ele geçirildiğini belirtti.

Ukrayna, Kuzey Kore üretimi mühimmatları ele geçirdi

Habere göre, Ukrayna Savunma Bakanlığı yetkilileri de Kuzey Kore üretimi roketlerin Rus güçlerden ele geçirildiğini açıkladı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Danışmanı Yuriy Sak "Tanklarını ele geçiriyoruz, ekipmanlarını ele geçiriyoruz ve bunun (Kuzey Kore yapımı silahlar) Ukrayna ordusunun başarılı bir askeri operasyon gerçekleştirmesiyle sonuçlanması da çok olası." diye konuştu.

Sak ayrıca "Rusya, Kuzey Kore ve İran da dahil olmak üzere her türden tiranlıkla farklı mühimmat türleri için alışveriş yapıyor." dedi.

Ancak Ukraynalı askeri yetkililere göre, Kuzey Kore üretimi mühimmatlar düşünüldüğü kadar işlevli değil.

Ukraine's Cluster Bombs Kill Ukrainians, Biden Could Send More

Ukrayna topçu sınıfı komutanlarına göre, Kuzey Kore mühimmatları başarısız vurma oranlarına sahip ve zaman zaman patlamıyor. Bu sebeple söz konusu mühimmatlar Ukraynalı askerleri tarafından pek fazla tercih edilmiyor. Fakat başarısızlık oranlarına rağmen Ukraynalılar Kuzey Kore roketlerini kullanmaya devam ediyor. Ukraynalı komutanlar "Rus güçleri karşısında elde edebilecekleri her rokete ihtiyaçları olduğunu" söylüyor.

Russia - World - Axios

Beyaz Saray mart ayında, Moskova'nın Pyongyang yönetimiyle silah tedariki üzerine görüşmelerde bulunduğunu iddia etmişti.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby de Pyongyang'ın Rus Wagner'e roket ve füze sattığını öne sürmüştü.

Kaynak: Mepa News

Güncellenme Tarihi : 30.7.2023 00:05

İLGİLİ HABERLER