Dünya
  • 31.5.2018 12:22

Kuzey Kore'de çok kritik görüşme!

Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kim Jong-Un'la bir araya geldi.

Dünya soluğunu tutmuş halde ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un tarihi zirvesini bekliyor. Baş döndüren diplomasi trafiği gece boyunca sürdü, uluslararası ajanslar arka arkaya 'son dakika' koduyla haberler geçti.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un sabaha karşı ülkeye ulaştığını duyurdu. Mevkidaşını ülkeye davet eden Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho, Lavrov'u havalimanında karşıladı. İki bakan daha sonra heyetlerin de katıldığı bir görüşme gerçekleştirdi.

Moskova'nın en etkili isimleri arasında başı çeken Lavrov, ardından Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'la buluştu. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; Lavrov, Putin'in iyi dileklerini ilettiği Kuzey Kore liderini Rusya'ya çağırdı.

Lavrov, Pyongyang'da yaptığı ilk açıklamada Kuzey Kore ile ABD arasındaki müzakereleri değerlendirdi. Müzakerelerin başarılı olmasını istediklerini belirten Lavrov, "Elbette, Kuzey Kore dahil tüm tarafların çıkarlarını karşılayacak somut anlaşmalara destek vermeye hazır olacağız. Tek oturumda nükleer silahlardan arındırma hususunda çözüm  bulmak mümkün değildir. Belli kademeler olmalıdır" diye konuştu.

NEW YORK MANZARALI RANDEVU

ABD New York'ta ise Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, gece saatlerinde Kim Jong-un'un sağ kolu General Kim Yong-chol ile bir araya geldi.

20 yıldır Kuzey Kore'den ABD'ye gerçekleşen en üst düzey özelliği taşıyan buluşmada taraflar akşam yemeği yedi. New York'un doğu yakasında bir dairede görüşen ikilinin menüsünde dana eti vardı. 

Onlarca gazeteci tarafları binaya girerken görüntüledi, buluşmanın fotoğrafları ise Pompeo'nun Twitter hesabından paylaşıldı. Oldukça sıcak bir atmosferde geçtiği görülen yemekte Pompeo misafirine New York manzarasını da gösterdi.

General Kim Yong-chol, Kuzey Kore gizli servisinin eski başkanı. Mike Pompeo da Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturmadan Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) bir numarasıydı.

Her ayrıntısı izlenen buluşmada tarafların Trump-Kim zirvesindeki pürüzleri rayına oturtup oturtmadığı henüz netleşmiş değil.

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, günlük basın toplantısında Pompeo-Kim buluşmasına dair sorularla karşılaştı. BBC muhabiri Barbara Plett Usher, sözcünün zirve için Pompeo'nun General Kim'den ne söz alması gerektiği ile ilgili detay vermediğini aktarıyor.

General Kim Yong-chol, son olarak Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a tarihi Çin ziyaretinde eşlik etti.

Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması için yürütülen müzakerelerde de Kuzey Kore heyetine liderlik yapan Kim Yong-chol, ayrıca Güney Kore'de düzenlenen Kış Olimpiyat Oyunları'nın kapanışında ABD Başkanı Trump'ın kızı Ivanka'nın yanında otururken görüntülendi.

SİNGAPUR'DAN İLK FOTOĞRAFLAR 

ABD ve Kuzey Koreli heyetler ayrıca hem iki Kore arasındaki sınırda hem de 12 Haziran'daki zirveye ev sahipliği yapacak Singapur'da görüşmeler yapıyor. Taraflar Güney ve Kuzey Kore arasındaki tampon bölgede yera alan sınır köyü Panmunjom'da bir araya geldi. 

Washington yönetimi Singapur'a Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı'ndan onlarca diplomatı zirve hazırlığı için göndermiş durumda.

Kuzey Kore lideri Kim'in gölge danışmanı Kim Chang Son, Singapur'da görüntülendi. Gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği Kim, bir otelden ayrılırken fotoğraflandı. 

Kim Chang-Son'un Kuzey Kore liderinin fiili danışmanı olduğu biliniyor.

FIRTINALI BAHAR HAVASI 

Kore Yarımadası'ndaki bahar havası, yeni yılın ilk günleriyle birlikte başladı.

Güney Kore ile tarihi bir buluşma gerçekleştiren Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ilk kez Çin'i de ziyaret etti.

12 Haziran'da Kim'le buluşacağını dünyaya duyuran Trump, geçtiğimiz haftalarda zirveyi iptal etti. Ancak birkaç gün içinde hava yeniden değişti ve taraflar yoğun bir diplomasi trafiğine girişti.

Milliyet'in haberine göre, söz konusu gerilimli süreçte Kim'i kızdıran ise, Washington'da dillendirilen Libya modeli ve Güney Kore'nin ABD ile yaptığı tatbikattı. Devrik Libya lideri Muammer Kaddafi 2003'te nükleer programından vazgeçmesi karşılığında, ambargoların kaldırılması için Batılı güçlerle uzlaşmıştı. Ancak sekiz yıl sonra Batı destekli isyancı güçler tarafından Kaddafi öldürüldü.

Kim Jong-un, 2017'de imza attığı füze testleriyle dünyayı titretti ve ABD ile birkaç kez nükleer savaşın eşiğine geldi. Halihazırda ise ABD'nin ünlü bombardıman uçakları B-52'ler artık Kore Yarımadası üzerinde zirvenin selameti için uçmuyor.

Güncellenme Tarihi : 31.5.2018 12:55

İLGİLİ HABERLER