Gündem
  • 28.4.2006 00:00

LAGENDIJK : ''TÜRKİYE'NİN ÜYELİĞİ TARTIŞMASI BİRKAÇ YILDA Bİ

BRÜKSEL - Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Avrupa'da Türkiye tartışmasının uzun süre devam edeceğini belirterek, ''Çünkü bu, Avrupa'nın geleceğini tartışmaktır'' dedi.
     Avrupa Parlamentosu'nda (AP) düzenlenen ''Türk Gençliği ve Avrupa'nın Geleceği'' seminerinde konuşan Lagendijk, önümüzdeki hafta Ankara'da toplanacak KPK'nın gündeminde enerji politikası ile ifade ve inanç özgürlüğünün yer aldığını bildirdi.
     ''AB'nin ifade özgürlüğü vurgusuyla Türkiye'nin hassasiyetleri göz önünde bulundurarak ortayolu bulmaya çalışacağız'' diyen Lagendijk, hem Türkiye, hem de Avrupa'da bilgi eksikliği ve peşin fikirler nedeniyle yanlış anlamaların söz konusu olduğunu belirtti.
     Avrupa'da bir kesimin Türkiye'ye daha katı ve eleştirel yaklaşılmasını savunduğunu hatırlatan Lagendijk, ''Türkiye'den zor görevler bekleniyor. Üyelik konusunda Türkiye'ye karşı dürüst olmalıyız, ama eleştirilerimizi korumalıyız. Türk halkının da, Avrupa halklarının da talepleri aynı. Daha fazla demokrasi'' şeklinde konuştu. Güncellenme Tarihi : 25.3.2016 06:40

İLGİLİ HABERLER