Gündem
  • 28.6.2017 00:13

Lahey'de gavur gavurluğunu yaptı

Hollanda Temyiz Mahkemesi’nin 1995 Srebrenitsa katliamındaki rolünden ötürü Hollandalı askerleri ve hükümeti ‘kısmen’ suçlu bulması Bosnalı kurbanların yakınlarını hayal kırıklığına uğrattı.

Srebrenitsa ve Zepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subasic, kararı “haksızlık” olarak nitelendirdi ve uğradıkları bu haksızlığı asla affetmeyeceklerini söyledi:

“Hollandalı askerler, silah gücünden ötürü Sırpları destekledi. Sizi asla affetmeyeceğiz. Ama Allah var, sizi O cezalandırsın. Bugün bu kararın Müslümanlara karşı alındığı da açıkça görülmüş oldu”

Subasic, mahkemenin, kurban yakınlarının talep ettiği tazminatın yüzde 30’unun karşılanacağına ilişkin verdiği kararı da değerlendirerek, “Tıpkı annelerin onlara karşı dava açmasının kayıt altına alındığı gibi onların da suçlu olduğu kayıt altına alınacak” ifadelerini kullandı.

Srebrenitsa Soykırımı’nda, babası Mevludin Pasic’i kaybeden Almedina Pasic isimli kadın da, “Daha fazlasını bekliyordum. Yıllar sonra çıkıp ‘Evet, suçluyuz’ demelerini bekliyordum, ama bu olmadı” şeklinde konuştu.

Bosna’daki savaş sırasında Birleşmiş Milletler’in koruması altında olan Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995’te Sırp General Ratko Mladiç‘in başında olduğu Sırp birliklerince işgal edildi.

BM bünyesinde görev yapan Hollandalı askerlere sığınan çok sayıda Boşnak, Hollandalı askerler tarafından Sırplar’a teslim edilmişti.

Sırplar’a teslim edilen Boşnaklar’ın önemli kısmı ise götürüldükleri ormanlık alanlarda ve depolarda katledilmişti.

Srebrenitsa Anneleri Derneğinin Hollanda aleyhine 2007 yılında açtığı davanın sonucunda Lahey Bölge Mahkemesi, 2014 yılında Srebrenitsa’nın işgali sırasında Birleşmiş Milletler bünyesinde görev yapan Hollandalı tabura sığınan 300 sivil Boşnak’ın Sırp askerlerine teslim edilmesinden dolayı Hollanda’yı kısmen suçlu bulmuştu.

Güncellenme Tarihi : 28.6.2017 02:01

İLGİLİ HABERLER