Gündem
  • 31.8.2023 22:05

Lavrov : Türkiye'yi takdir ediyoruz şartlarımızı Hakan Fidan'a ilettik

TASS/. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türk mevkidaşı Hakan Fidan ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın, tahıl anlaşmasının yeniden canlandırılması için Batı'nın ne yapması gerektiğini Türk tarafına açıkça ifade ettiğini söyledi.

"Tabii ki 18 Temmuz'da Ukrayna limanlarından tahıl ihracatına yönelik Karadeniz Girişimi'nin sonlandırılmasının ardından ortaya çıkan sorunu da konuştuk. Türk ortaklarımıza öncelikle Batı'da yapılması gerekenler konusunda vizyonumuzu aktardık. Hepsi bu girişimin uygulanabilirliğini yeniden sağlamak için" dedi.

Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in anlaşmanın devam ettirilmesine ilişkin koşullar konusunda dile getirdiği tutumu da hatırlattı.

"Karadeniz paketinin Rusya kısmının müzakere edilmesine yönelik değil, çabalarını takdir ettiğimiz BM Genel Sekreteri'nin (Antonio Guterres) sözlerine rağmen yerine getirilmeyen tüm sorunların çözümüne yönelik tedbirler bir an önce alınır alınmaz." Görüşmeler somut kararlara dönüştükçe tahıl paketinin Ukrayna kısmını aynı gün yeniden başlatmaya hazır olacağız." diye vurguladı.

Ukrayna tahılı taşıyan gemiler için bir koridora ilişkin Temmuz 2022'de imzalanan tahıl anlaşmasının uygulaması 17 Temmuz'da sonlandırıldı.

Rusya, anlaşmanın uzatılmasına yönelik itirazını 18 Temmuz'dan itibaren Türkiye, Ukrayna ve BM'ye bildirdi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Galuzin, TASS'a verdiği röportajda, Rusya Tarım Bankası'nın SWIFT'e yeniden bağlanması da dahil olmak üzere, Moskova'nın tahıl anlaşmasının yeniden başlatılmasına ilişkin koşullarını yineledi. yedek parça tedariğinin yeniden başlatılması, nakliye lojistiği ve sigortanın oluşturulması ve Rus şirketlerinin yabancı varlıklarına yeniden erişim sağlanması.

Rusya'nın başkenti Moskova'da bir araya gelen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov düzenledikleri ortak basın toplantısında konuştu. Lavrov burada yaptığı konuşmada, 'Türkiye'nin dış politika yaklaşımını takdirle karşılıyoruz.' dedi. Bakan Fidan ise Türkiye'nin Tahıl Anlaşması için yoğun bir çaba gösterdiğini belirterek "Rusya'nın taleplerini daha iyi anlamaya çalışan bir süreç var. İlk uygulama dönemindeki aksaklıkların bu dönemde olmaması için, daha kalıcı bir tahıl anlaşması için neler yapılabilir bununla ilgili yürütülen bir çalışma var." ifadelerini kullandı.

Rusya’nın başkenti Moskova'ya resmi ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temaslarına başladı. Fidan, Dışişleri Bakanlığı binasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. İki bakan basına poz verdikten sonra görüşmeye geçti.

"TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKASINI TAKDİRLE KARŞILIYORUZ"

Bakanlar görüşme sonrası düzenledikleri ortak basın toplantısında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Basın toplantısında ilk sözü alanRusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Güncel bölgesel konular hakkında ayrıntılı değerlendirme yaptık. Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleştirilmesi konuşuldu. Ankara ve Şam'ın diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmesi için atılacak ek adımlar konuşuldu." dedi ve sözlerine şöyle devam etti;

"Ermenistan-Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi de değerlendirildi. Ermenistan-Azerbaycan-Rusya arasında varılan anlaşmalara göre çatışma sonrası yeniden yapılanma söz konusuydu. Türkiye bu konuda pozitif bir rol oynuyor.

Ukrayna'daki son durumu da ele aldık. 18 Temmuz'da Karadeniz girişimi kapsamında çalışmalar durduruldu biliyorsunuz. Putin net ifade etti, tedbirler alacağız dedi. Yerine getirilmemiş hükümlerin yerine getirilmesini istiyoruz dedi. Konuşmaların somut karara dönüşmesi durumunda Karadeniz girişimini ele almaya hazır olacağız. BM'nin girişimlerini takdir ediyoruz.

1 milyon tahıl Rusya- Türkiye- Katar programı kapsamında ihtiyaç sahibine ulaşacaktır. Katar'lı meslektaşlarımızla mali açıdan bu girişime katılmak istiyor

Türkiye'nin dış politika yaklaşımını takdirle karşılıyoruz. Batılı ülkeler şüphe altında bırakmak istiyor. Bu kapsamda bizler yapıcı olarak eşit partner olarak çalışmaların karşılıklı olarak faydalı olduğunu düşünüyoruz.

Aynı zamanda Rus enerji kaynakları konusunda uzun vadeli tedarikler ve indirimler yapıyoruz."
 

Güncellenme Tarihi : 31.8.2023 22:16

İLGİLİ HABERLER