Gündem
  • 31.5.2020 13:05

Libya Ordusu Hafter'in cephaneliğini ele geçirdi

3 yıldır Başkent Trablus'un etrafını saran Hafter güçleri, kullanılmayan eski Trablus Havaalanını da kendilerine üs yapmıştı. Merkeze yaptıkları bütün saldırılar buradan yürütülüyordu.
Hafter'in satılık milisleri 3 yıl aradan sonra dış mahallelerden atılırken ellerindeki son bölge olan Trablus Havaalanının ana kavşağı dün ele geçirildi. Şimdi teröristlerin buradan temizlenmesi var.

Türkiye'nin desteklediği UMH Birlikleri, Hafter terör örgütüne ait Top mevzilerini ele geçirdi.
UMH Birliklerinin zaferleri sonucunda Trablus'un güneyinde Hafter terör örgütünün elinde kalan tek mahalle Kasr Ben Gaşir

Resim
Ele geçirilen cepahelikteki malzemelerin tamamının Rus malı olması dikkat çekti. UMH Birlikleri, Trablus havaalanında bulunan Hafter terör örgütüne ait 3 askeri aracı ve bazı mevzileri top atışlarıyla imha etti.

Resim

Resim


Resim

Libya ordusu Hafter milislerinin işgalindeki bölgelerde ilerliyor..Libya ordusu, başkent Trablus'ta ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin işgalindeki Trablus Havalimanı ile Remle mevkisine "güçlü bir şekilde" ilerlediklerini duyurdu.

Libya ordusunun yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, ordunun başkentin güney kesimindeki Trablus Havalimanı ile Remle mevkisi çevresinde güçlü ilerlediği belirtildi.

Operasyon kapsamında 2 silahlı aracın ele geçirildiği ve 6'sının kullanılamaz hale getirildiği kaydedilen açıklamada, ordunun ilerleme kaydetmesiyle bölgedeki Hafter milislerinin kaçtığı ve milislere ait bazı cesetlerin geride bırakıldığı ifade edildi.

KAYIPLARA İLİŞKİN BİLGİ VERİLMEDİ

- Libya hükümet güçleri, beldeleri milislerden arındırmayı sürdürüyor

Libya ordusu, Hafter'e bağlı milislerin karşısında son dönemde pek çok askeri başarıya imza attı.

Ordu birlikleri, son olarak 25 Mayıs'ta başkentin güneyinde aralarında Hamza, Yermuk, Es-Savarih askeri kamplarının da yer aldığı geniş bir bölgeyi milislerden arındırmıştı.

Başkentin güneyindeki bazı noktalardan geri çekilen Hafter milislerinin, yerleşim bölgelerindeki konut ve yollara çok sayıda patlayıcı tuzakladığı ortaya çıkmıştı.

Hafter'e bağlı milisler, 4 Nisan 2019'da başkenti ele geçirmek için saldırı başlatmış ve ülkeyi şiddet sarmalına sürüklemişti. Bu süre zarfında pek çok yerleşim alanı hedef alınmış ve çok sayıda sivil yaşamını yitirmişti.

 

Güncellenme Tarihi : 31.5.2020 13:20

İLGİLİ HABERLER