Dünya
  • 29.3.2013 22:55

Londra'da inanılmaz görüntü!..

Hıristayan aleminin en önemli günlerinden birisi olan Cuma günü, Good Friday ismiyle bir oyun sergilendi.
Hıristiyanlar tarafından kısaca Hazreti İsa'nın çarmıha gerildiği gün olarak kabul edilen Cuma gününü anmak için hazırlanan canlı oyunu yüzlerce kişi izledi.
Trafalgar Square meydanında toplanan insanlar, mesih rolü konusunda uzmanlaşmış aktör James Burke-Dunsmore tarafından sergilenen oyun için alanı doldurdu.
Romalılar tarafından çarmıha gerilme sahnesini gözlaşıyla izleyen İngilizler, Hazreti İsa'nın kanlar içerisinde kaldığı bölümde adeta kendinden geçti.
GOOD FRİDAY NE ANLAMA GELİYOR?

40 gün önce başlayan oruç mevsiminin (Lent) son haftasını yaşayan Batı Hıristiyan dünyası, en büyük dini bayramları olan Paskalya’nın(Easter) 2 gün öncesinde bugün Hayırlı Cuma’yı (Good Friday) anıyor. Hıristiyan inancında bugünün Hz İsa’nın çarmıha gerildiği gün olduğuna inanılıyor. Perşembe akşamı ise Hz İsa’nın son yemeğini (Last Supper) anmak için kiliselerde özel ayinler yapıldı. Farklı takvimler nedeniyle Ortodoks dünyası ise Hayırlı Cuma ve Paskalya’yı gelecek hafta kutlayacak. Ortodokslar bu Pazar günü, Hz İsa’nın Kudüs’e girişi olan Palmiye Pazarını (palm Sunday) kutlayacak.

Hristiyanlık inancından, Hz İsa’nın havarileri ile son yemeğini (last supper) yediği ve Yehuda’nın (Judas) ona ihanet ettiği Perşembe akşamından, Paskalya günü gün batımına kadar olan süreye Latince ‘3 gün’ anlamında Triduum deniyor.

Good Friday ismi nerden geliyor?

“God be with ye(Tanrı seninle olsun)” ifadesinin zamanla kısalarak ‘goodbye’a dönüştüğüne dikkat çeken dilbilimciler, Good Friday ifadesinin kökeninin de eski İngilizce’de “Tanrının Cuması” anlamına gelen “Godes Friday” deyiminden geldiğini belirtiyorlar.

Güney Amerika’daki ülkelerin çoğunda Good Friday resmi tatilken, ABD’de ulusal tatil değil. Ancak bazı eyaletlerde resmi tatil. Dünyanın birçok yerinde Hıristiyanlar Hz İsa’ya ‘’çarmıha gerileceği haçı taşıtılmasını’’ sembolize etmek için ellerinde büyük haçlarla kilise çevrelerinde yürüyor. Filipinler ve bazı Güney Amerika ülkelerindeki bazı Hıristiyan tarikatları ise Hz İsa’nın çilesine ortak olma inancıyla, vücutlarına eziyet eden ayinler gerçekleştiriyor.

Cumartesi gecesine kadar yasta kalacak Hıristiyanlar Cumartesi gece yarısı ayinlerinde yakacakları mumlarla, ‘’Hz İsa’nın dirilerek yeniden göğe yükselişini’’ kutlamaya başlayacaklar.

HABERVİTRİNİ ÖZEL

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 16:45

İLGİLİ HABERLER