Dünya
  • 29.10.2023 22:00

Macron ile Sunak İsrail'in saldırılarını genişletme kararı görüştüler

İsrail Gazze Şeridi’ne saldırılarını 23'üncü gününde de sürdürüyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail'in Gazze'ye yönelik askeri operasyonunu genişletme kararını ve bölgedeki endişelerini değerlendirdi.

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim'de başlayan gerilim, tırmanmaya devam ediyor.

Aksa Tufanı operasyonuna karşılığı gecikmeyen İsrail, haftalardır Gazze'yi bombalıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, yaptıkları telefon görüşmesinde Gazze'deki gelişmeleri ve İsrail-Filistin çatışmalarının bölgeye etkisini ele aldı.

İsrail'in saldırıları genişletme kararı görüştüler

İngiltere Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan yapılan açıklamaya göre ikili, İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik askeri operasyonunu genişletme kararını görüştü.

Gazze'ye acil insani yardım girişinin önemine vurgu yapan iki lider, hayati önem taşıyan gıda, su ve ilaç desteğini sağlamak ve Gazze'deki yabancıların tahliyesini sağlamak için birlikte çalışmak konusunda anlaştılar.

Endişelerini paylaştılar

Gerginliğin tüm bölgeye ve Batı Şeria'ya sıçraması konusunda endişelerini dile getiren Macron ve Sunak, birbirini diğer ülke liderleriyle yaptıkları görüşmeler konusunda da bilgilendirdi.

Açıklamada, "Başbakan Sunak ve Cumhurbaşkanı Macron, bölgenin uzun vadeli geleceğini ve özellikle iki devletli çözüm ihtiyacını gündemde tutmanın önemli olduğu konusunda hemfikirdir" ifadesi yer aldı.

Hamas'ın Filistin halkını temsil etmediği de belirtilen açıklamada iki liderin birbiriyle ve bölge liderleriyle temasta olmayı sürdüreceği bilgisi paylaşıldı.

Güncellenme Tarihi : 29.10.2023 20:38

İLGİLİ HABERLER