Spor
  • 31.1.2007 04:28

MAÇTAN ÖNCE SEKS YAPILMALI MI!..

Doç. Dr. Önder Yaman
"En agresif sekste 250 kalori harcanır. Bu, sporcunun ısınmak için harcadığı enerjinin bile altında "

Maçlardan önce seks yapmak sporculara yasaklanmalı mı?

Hayır, maçtan bir gece önce de seks yapılabilir. Ama yalnızca eşleriyle. Sporcuların başarısı için artık uzun süreli partnerleriyle seks öneriliyor.

Seks, sporcunun performansını düşürür mü?
Cinsel aktivitenin harcattığı enerji miktarı, iki kat merdiveni dinlenmeden çıkmak kadardır. Beş dakikalık sekste harcanan enerji, 25- 50 kaloridir. En agresif sekste ise 250 kalori yakılır. Bu, maç öncesi ısınmak için harcanan enerjinin bile altında.

Maçtan önce sporcular eşleriyle mi uyumalı?
"Seks insanı mutlu eder ve mutlu insanlar, yarışmalı sporlarda başarılı olamazlar," diye inanışlar var. Boşalma ile vücuttaki testesteron denilen erkeklik hormonunun azaldığı yönünde de bir inanış var. Ama bunların ikisi de doğru değil. Mutlu insan daha başarılı olur. Eşlerle maç öncesi uyunabilir.

Kamplara eşler çağrılmalı mı?
Büyük takımlara baktığınız zaman, Dünya Kupası'nda takip ettim, eşleriyle birlikte çağırıyorlar.

Dr. Asım Baykan
"Maç öncesinde uykuyu etkileyecek hiçbir şeye izin vermemek gerekir. Buna seks ve eşle uyumak dahil"

Maçlardan önce seks yapmak sporculara yasaklanmalı mı?

Sporcu maçtan önce maç başarısı üzerine yoğunlaştırmalı. Partneri olmayan sporcular arayışa girerler, bu da sporcunun başarısını düşürür. Ayrıca olası bir cinsel başarısızlık, sporcuda huzursuzluğa yol açar.

Seks, sporcunun performansını düşürür mü?
Maç konsantrasyonu yerine cinsel performansa odaklanmak, bir sporcu açısından olumsuz olabilir. Bu yüzden Muhammed Ali, maçtan altı hafta önce seks hayatını kesermiş. Ben bunu doğru bulmuyorum. Ama bir gece önce ara verilebilir.

Maçtan önce sporcular eşleriyle mi uyumalı?
Maçtan bir gece önceki uyku, sporcunun başarısı ve sağlığı için çok önemlidir. Onların uykusunu etkileyecek hiçbir şeye izin vermemek gerekir. Buna seks ve eşleri de dahil. Dinlenmeyi azaltacak, uykuyu bozacak şekilde cinsel aktivitede bulunursanız, performansınız ertesi gün düşer.

Kamplara eşler çağrılmalı mı?
Eşi olan var, olmayan var. Bu, tamamen antrenörün insiyatifidir. Kısa süreli kamplara eşleri çağırmaya gerek yok. Bu tür bir durum kamp disiplinini bozabilir.

Güncellenme Tarihi : 24.3.2016 22:28

İLGİLİ HABERLER