Spor
  • 27.8.2022 10:56

Maliye Bakanlığı'ndan Süper Lig'deki 40 oyuncuya vergi incelemesi

Maliye'den Süper Lig'deki 40 oyuncuya vergi incelemesi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2020 yılına ait beyanlarını yapmayan ya da eksik beyanda bulunan 40 futbolcu için inceleme başlatıldı.

Futbolcuların aldıkları gelirler saha içinde oynadıkları futbolun dışında en çok konuşulan konulardan biri. Oyuncuları lüks yaşantısı da kazandıkları parayla orantılı artıyor.

Ancak milyonlar kazanan futbolcular bu gelirlerinin vergisini de ödemek zorundalar.

27 Mayıs 2020'de yapılan düzenlemeye göre; 1 Kasım 2019'dan sonra imzalanan profesyonel futbolcu sözleşmelerinde, 600 bin TL'yi geçen brüt kazançlarda kulübe yüzde 20, futbolculara da yüzde 20 vergi ödemek zorunluluğu getirilmişti.

 

Maliye den Süper Lig deki 40 oyuncuya vergi incelemesi #1

 

Bakanlık inceleme başlattı

Ancak 31 Mart 2021'de beyanname süresi dolmasına rağmen Süper Lig'den 15, TFF 1.Lig'den ise sadece 1 futbolcu beyanname vermişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı beyanname süresi dolmasına rağmen gerekli işlemleri yapmayan oyuncular hakkında inceleme başlattı.

 

Maliye den Süper Lig deki 40 oyuncuya vergi incelemesi #2

 

Süper Lig'den 40 oyuncu tespit edildi

Akşam'ın haberine göre; şu ana kadar vergi incelemesi başlatılan Süper Lig'de forma giymiş futbolcu sayısı 40'ı buldu. Bunlardan 7'sinin yabancı, diğer 33 kişinin ise yerli olduğu öğrenildi. Vergi incelemesine tabi oyuncular arasında söz konusu dönemde Süper Lig'de oynayıp, daha sonra ayrılmış ve ülke dışına çıkmış oyuncular da var.

Ülke dışına çıkan oyuncuların yerine getirmediği vergi yükümlülüklerinin tahsili için de süreç başlatıldı. Uluslararası anlaşmalar gereği vergi tahsilatı zaman alsa da yurt dışındaki oyunculardan gerekli ödemeler alınabiliyor.

 

Maliye den Süper Lig deki 40 oyuncuya vergi incelemesi #3

 

Yabancılar daha titiz

Söz konusu futbolcuların vergi aslı, vergi ziyaı ve gecikme faiziyle birlikte ödemeleri gereken miktarın 40 milyon TL civarında olduğu tahmin ediliyor.

Bu inceleme 2020'yi kapsıyor. 2021 Mart ayında dolan beyanname süresinde yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyenler için ise işlemlerin daha sonra yapılması bekleniyor.

Vergi yükümlülüğünün yerine getirilmesi konusunda yabancı oyuncuların daha hassas davrandıkları da belirtiliyor.

Güncellenme Tarihi : 27.8.2022 11:03

İLGİLİ HABERLER