Gündem
  • 24.3.2023 22:05

Marmara Üniversitesi'nden Erdoğan'ın diploması ile ilgili açıklama

Marmara Üniversitesi'nden Yusuf Ziya Özcan'ın diploma iddialarına yanıt

Eski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasıyla alakalı mesnetsiz açıklamalarına Marmara Üniversitesi'nden yanıt geldi. Yapılan açıklamada belgelerin üniversitede muhafaza edildiği belirtildi.

Marmara Üniversitesi'nden Yusuf Ziya Özcan'ın diploma iddialarına yanıt

Seçimlere sayılı günler kalmışken muhalefet dezenformasyonun seviyesini artırdı.

Son yalan haber ise Eski YÖK Başkanı şimdinin Gelecek Partilisi Yusuf Ziya Özcan'dan geldi.

2007-2011 tarihleri arasında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Yusuf Ziya Özcan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada YÖK Başkanı olur olmaz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite diplomasını araştırdığını ancak bulamadığını söylemişti.

Marmara Üniversitesi'nden yanıt geldi

Dezenformasyon içerikli söylemlere ise Marmara Üniversitesi Rektörü Mustafa Kurt'tan yanıt geldi.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Mustafa Kurt, söylenen iddiaların hiçbir dayanağın olmadığını söyledi.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan 1974 yılında resmi kayıt yaptırdı"

Resmi rakamlarla iddiaların çürütüldüğü açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmara Üniversitesi'nden mezuniyeti ve diploması hakkında görsel ve yazılı basın ile sosyal medyada yer alan bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 1974 yılında Üniversitelerarası Seçme Sınavı'na girmiş ve bu sınavın sonucunda verilen resmi sonuç belgesi ile "İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne bağlı ve 4 yıllık eğitim veren "Aksaray İktisadi ve Ticari İlimler Yüksekokulu'na öğrencilik hakkı kazanmış ve aynı yıl 2443 öğrenci numarası ile bu okula resmen kayıt yaptırmıştır.

"1982 yılında Ticari Bilimler Fakültesi Marmara Üniversitesi'ne bağlanmıştır"

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 1980-1981 eğitim öğretim yılı içinde sorumlu olduğu bütün derslerden başarılı olarak 1981 yılının Şubat ayında öğrenimini tamamlamıştır. Talebi üzerine 03 Nisan 1981 tarihinde dönemin dekanının imzasıyla düzenlenen 440-687 numaralı bir "geçici mezuniyet belgesi” kendisine verilmiştir. Söz konusu tarihte Yüksekokul, Ticari Bilimler Fakültesi'ne dönüştüğünden Cumhurbaşkanımızın mezuniyeti, dönemin diğer mezuniyetleri gibi, Ticari Bilimler Fakültesi'ne kayıtlı olarak gerçekleşmiştir.

1982 yılında Marmara Üniversitesi kurulmuştur. İstanbul'da o sıralar faaliyet gösteren diğer akademi, enstitü ve yüksekokullar ile birlikte Ticari Bilimler Fakültesi de Marmara Üniversitesi'ne bağlanmıştır. Üniversitenin kuruluşu esnasında bu fakülte ve diğer üç fakülte "İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi" adı altında birleştirilmiştir.

"Belgeler üniversitemizde muhafaza edilmektedir"

1 Kasım 1991 yılında, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın diplomasını almak üzere resmi başvurusuna binaen gerekli inceleme ve işlemler yapılarak kendisine dönemin Üniversite rektörü Prof. Dr. Orhan Oğuz ve fakülte dekanı Prof. Dr. Ömer Faruk Batirel'in imzalarıyla diploma verilmiştir. Cumhurbaşkanımızın diploma kaydı, aynı bölümden mezun olanların diploma kayıtlarıyla birlikte, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Lisans Diploma Defteri'nde bulunmaktadır. Diplomanın verildiğine dair kayıt 4694 kütük numarasına bağlı olup 8345 sayısı ile diploma numaralandırılmıştır.
Sayın Cumhurbaşkanımızın üniversite yıllarında aldığı bütün derslerin dökümünü ve başarı notlarini havi transkript belgeleri, öğrenci fişleri, dilekçeleri, fotoğrafları, askerlik tehiri ve mezuniyet kayıtları gibi olağan öğrencilik ve mezuniyet işlemlerine ilişkin belgeler, diğer mezunlarımızınki gibi üniversitemizde muhafaza edilmektedir.

"Mesnetsiz ithamlar üniversitemiz mensup ve mezunlarını rencide etmiştir"

Görsel ve yazılı basın ile sosyal medyada ortaya atılan iddiaların hiçbir hukuki ve resmi bir dayanağı yoktur.

Mezunumuz olması vesilesiyle iftihar ettiğimiz gerek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan hakkında gerekse ülkemizin güzide ve köklü üniversitelerinden biri olan Marmara Üniversitesi gıyabında mesnetsiz ithamlar üniversitemiz mensup ve mezunlarını rencide etmiştir.

Kamuoyunun bilgisine saygı ile duyurulur.

Yeni Haber Başlığı

ENSONHABER

Güncellenme Tarihi : 24.3.2023 21:11

İLGİLİ HABERLER