Gündem
  • 29.7.2022 20:40

Marmaris'te çıkan yangın otellere sıçradı

Marmaris İçmeler'de korkutan orman yangını! Alevler kontrol altına alındı.

Muğla'nın Marmaris ilçesinde İçmeler Turunç mevkiinde ormanlık alanda çıkan yangına havadan ve karadan müdahale edildi. Yangınla ilgili CNN TÜRK'te bilgi veren Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay alevlerin Turizm Meslek Yüksekokulu ve Uygulama Oteli'ne sıçradığını aktardı. Ardından Tarım ve Orman Bakanlığı, beklenen haberi verdi ve yangının kontrol altına alındığını duyurdu. Öte yandan yangının çıkış sebebi de belli oldu. Yapılan araştırmaya göre yangının, bir ağacın kırılan dalının elektrik tellerinin üzerine düştüğü ve tellerin birbirine temas etmesi sonucu çıkan kıvılcımlar dolayısıyla çıktığı bilgisine ulaşıldı.

Son dakika: Marmaris İçmelerde korkutan orman yangını Alevler kontrol altına alındı

İçmeler-Turunç yolu üzerinde başlayan Orman yangını yerleşim birimlerine çok yakın bölgede çıktı. Yangının çıkışından hemen sonra bölgeye hava ve kara araçları sevk edildi. İlk etapta 8 helikopter ve 5 uçak yangına havadan müdahale etti.

‘OTELİMİZ YANIYOR’

Rüzgarın şiddetli olması nedeniyle büyüyen orman yangını yakınında bulunan bir otele sıçradığı ve cep telefonu ile o anları kaydeden vatandaşın ‘Otelimiz yanıyor’ diyerek ağladığı görüldü.Yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı uçak, helikopter ve arazözlerin yanında belediye ekipleri ve itfaiye ekipleri de yönlendirildi.

Son dakika: Marmaris İçmelerde korkutan orman yangını Alevler kontrol altına alındı

“BAZI BİNALAR YANGINDAN ETKİLENDİ”

İçmeler Turunç karayolu girişi ormanlık alanda başlayan orman yangınında ilk belirlemelere göre bir ev ve Turizm Meslek yüksekokulu binasının zarar gördüğü 3 arabanın ise yandığı 13 hanenin boşaltıldığı öğrenildi.

TAHLİYE EDİLDİLER

Alevlerin sıçradığı uygulama otelinde kalanlar da tahliye edildi.

Son dakika: Marmaris İçmelerde korkutan orman yangını Alevler kontrol altına alındı

BÖLGE DENİZ TRAFİĞİNE KAPATILDI

Yangın bölgesinden gelen son bilgilere göre, Sahil Güvenlik unsurları tarafından helikopterlerin ve uçakların su aldığı bölge deniz trafiğine kapatılırken, bölgedeki tekne trafiği kontrol altına alındı.

Son dakika: Marmaris İçmelerde korkutan orman yangını Alevler kontrol altına alındı

AFAD: YARALILAR VAR

AFAD Marmaris’teki yangınla ilgili olarak, "Bölgede çıkan orman yangınından etkilenen bir otelde konaklayanlar tahliye edilmiş olup yaralı bulunmamaktadır" açıklamasında bulundu.

MARMARİS BELEDİYE BAŞKANI'NDAN İLK AÇIKLAMA

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay yangınla ilgili olarak, "Karadan ve havadan tüm ekipler müdahaleleri gerçekleştiriyor. En son Turizm Meslek Yüksekokulu ve Uygulama Oteli'ne sıçradı. Bir villaya da sıçramış durumda. Ama ekipler müdahalelerini sağlıyor. Bununla birlikte 7 villada da tahliyeler gerçekleşti. Helikopter ve itfaiye araçları çalışmalarına devam ediyorlar. Kısa sürede söner diye tahmin ediyorum. Geçtiğimiz yıl yanan bölgede, geçtiğimiz yıl kurtardığımız bir alandı. İnşallah en kısa sürede sonlandıracağız" şeklinde konuştu.

OTELDEKİ YANGIN KONTROL ALTINDA

Oktay CNN TÜRK'teki yayında ayrıca, "Olumlu yönde çalışmaların devam ettiğini söyleyebiliriz. İnşallah kısa zamanda söndürülecek. Uygulama otelindeki yangın da kontrol altına alınmış durumda. Küçük çaplı yaralanma olabilir ama bilgi bana gelmiş değil. Endişe edecek bir durum söz konusu değil, ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor" ifadelerini kullandı.

İHA İLE GÖRÜNTÜLENDİ

İnsansız hava aracından da yangın söndürme çalışmaları anlık olarak takip edilirken, İHA ile yangın söndürme helikopterleri ve uçakları yüksek irtifadan görüntüledi.

OGM'DEN ANINDA MÜDAHALE

Açıklamada "Orman yangınına 10 dakika içerisinde ilk müdahaleyi gerçekleştirdik. Ormanın kahramanları yeşil vatanımızı korumak için alevlerle mücadele ediyor" denildi.

Son dakika: Marmaris İçmelerde korkutan orman yangını Alevler kontrol altına alındı

ORMAN YANGINI KONTROL ALTINA ALINDI

Tarım ve Orman Bakanlığı, Marmaris İçmeler'deki orman yangınının havadan ve karadan yoğun müdahale sonucu kontrol altına alındığını bildirdi.

YANGININ ÇIKIŞ SEBEBİ BELLİ OLDU

Yangınının çıkış nedeninin belirlenebilmesi için çalışma başlatan ekipler, görgü tanıklarının verdiği bilgilerden yola çıkarak alevlerin çıkış noktasını tespit etti. İlk belirlemelere göre, bölgedeki bir ağacın kırılan dalının elektrik tellerinin üzerine düştüğü ve tellerin birbirine temas etmesi sonucu çıkan kıvılcımlar dolayısıyla yangının çıktığı bilgisine ulaşıldı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

 

 

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi : 30.7.2022 01:10

İLGİLİ HABERLER