Gündem
  • 21.9.2022 17:13

Marmaris'teki yangına müdahale eden helikopter düştü.. Ölüler ve yaralılar var

Marmaris’te Yalancıboğaz mevkisinde çıkan orman yangınından kahreden haber! Müdahaleye giden helikopter düştü.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığı'ndanyapılan açıklamada, "14 uçak, 35 helikopter, 82 arazöz, 5 dozer ve 472 personel ile havadan ve karadan cansiperane müdahale devam ediyor" denildi. Yangın için uçak ve helikopterlerin su aldığı bölge deniz trafiğine kapatıldı. Yangınla ilgili bölgede arıcılık yapan M.Y. (85) gözaltına alındı. Bu arada yangın söndürme çalışmalarına destek için Kastamonu'ndan giden helikopterin Denizli'nin Çardak ilçesi yakınlarında düşmesi sonucu ilk belirlemelere göre 2 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi de yaralandı.

Marmaris’in Yalancıboğaz mevkisinde kızılçam ağaçlarıyla çevrili ormanda saat 12.30 sıralarında yangın başladı. Bölgeden yükselen dumanları görenler, durumu orman ekiplerine bildirdi. Yangına havadan ve karadan müdahale edilirken, rüzgarın etkili olduğu öğrenildi.

BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan, Muğla'nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınına ilişkin yapılan açıklamada, "14 uçak, 35 helikopter, 82 arazöz, 5 dozer ve 472 personel ile havadan ve karadan cansiperane müdahale devam ediyor" denildi.

BÖLGEDE ARICILIK YAPAN KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Yangınla ilgili bölgede arıcılık yapan M.Y. (85) gözaltına alındı. Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, "21.09.2022 saat 12.00 sıralarında Yalancıboğaz adaağzı mevkiisnde meydana gelen yangınla ilgili yapılan araştırmalar neticesinde M.Y. isimli şahsa ait arı kovanlarının yaklaşık yarım metre ön tarafında yanmış ateş közleri olduğu, arı kovanlarının ormana bitişik olduğu, yangının başladığı noktada herhangi bir elektrik kablosunun geçmediği belirlendi. Yapılan mülakatta yangının arı kovanlarına on metre mesafede bir anda çıktığını, rüzgarın etkisi ile bir anda hızla dağın eteklerine ulaştığını, kendisinin yakmadığını beyan etmiştir. Soruşturma işlemleri çok yönlü olarak devam etmektedir" denildi.

Son dakika: Marmaris’te Yalancıboğaz mevkisinde çıkan orman yangınından kahreden haber Müdahaleye giden helikopter düştü

YANGINA MÜDAHALE İÇİN GİDEN HELİKOPTER DENİZLİ'DE DÜŞTÜ

Kastamonu'dan Marmaris'teki yangın söndürme çalışmalarına destek için giden yangın söndürme helikopterinin Denizli'nin Çardak ilçesi yakınlarında düşmesi sonucu ilk belirlemelere göre 2 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi de yaralandı. Olay yerine arama kurtarma ekipleri ile ambulanslar sevk edildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Denizli Çardak'ta bir helikopter kaza kırıma uğradı. 2 Rus, 5 Türk, toplam 7 mürettebatı olan helikopterde 2 kişi hayatını kaybetti, 5 mürettebat yaralı. Başımız sağ olsun" denildi.

İLGİLİ HABERLER