Gündem
  • 28.6.2023 12:00

Merdan Yanardağ hem kendini hem Kılıçdaroğlu'nu yalanladı.. o sözler bana ait montaj değil

Tutuklama öncesi 'montaj' yalanına sığınan Merdan Yanardağ ifadesinde söylediklerini kabul etti: Programdaki her şeyi ben söyledim reddetmiyorum

PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ı öven sözleri ve 'serbest bırakın' çağrısı nedeniyle hakkında başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan CHP yandaşı Merdan Yanardağ'ın ilk ifadesinde, "Programdaki her şeyi ben söyledim reddetmiyorum." dediği ortaya çıktı. Gözaltı kararı öncesi yaptığı yayında sözlerinin montajlandığını iddia eden Yanardağ'ın, ifade işlemleri sırasında soruşturmaya konu açıklamaların montajlanmış olduğu yönünde bir iddiada bulunmadığı bilgisine ulaşıldı.

CHP tarafından fonlanan Tele 1'in yayın yönetmeni Merdan Yanardağ, geçtiğimiz günlerde, eli kanlı bebek katili terörist başı Abdullah Öcalan'a methiyeler düzmüştü. Öcalan'a bir tecrit uygulandığını ve bunun da hukukta hiçbir yeri olmadığını ileri süren Yanardağ, 'filozof' ilan ettiği terörist başının serbest bırakılması çağrısı yapmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Öcalan hakkındaki açıklamaları gerekçesiyle, gazeteci Merdan Yanardağ’a ’suçu ve suçluyu övme’ ve ’terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından re’sen soruşturma başlatmıştı. Yanardağ, soruşturma kapsamında bugün tutuklandı.

Montaj iddiasında bulunulmadı: Programdaki her şeyi ben söyledim reddetmiyorum

Yanardağ'ın ifadesinde, soruşturmaya konu yapılan sözlerin kendisine ait olduğunu ancak konuşmasının tamamının bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini, ironi yapmak istediğini söylediği öğrenildi.

Ayrıca, Yanardağ'ın ve avukatlarının ifade işlemleri sırasında soruşturmaya konu açıklamaların montajlanmış olduğu yönünde bir iddiada bulunmadığı bilgisine ulaşıldı.

Kılıçdaroğlu'nu da yalanlamış oldu

Yanardağ'ın tutuklanmasına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan da tepki gelmişti. CHP lideri, Yanardağ'ın sözlerinin montajlandığını öne sürüp, "Ülkemiz adına utanç vericidir, bu yanlıştan derhal dönülmeli." demişti.

Güncellenme Tarihi : 28.6.2023 12:04

İLGİLİ HABERLER