Ekonomi
  • 31.10.2016 11:59

Merkez Bankası'ndan döviz hamlesi

Merkez Bankası, piyasaya ek döviz likiditesi sağlanması amacıyla rezerv opsiyonu katsayılarında değişiklik yaptı.

Merkez Bankası'nın (TCMB) bankaların yabancı para likidite yönetimine esneklik kazandırmak ve finansal sisteme ek döviz likiditesi imkanı sağlanması amaçları ile zorunlu karşılıklarda (ZK) yaptığı iki düzenleme ile yaklaşık 2.9 milyar dolar bankaların serbest kullanımına açılırken, finansal sisteme yaklaşık 620 milyon dolar ilave likidite sağlandı.

TCMB'den yapılan yazılı açıklamada, "Finansal sisteme ek döviz likiditesi imkanı sağlanması amacıyla, rezerv opsiyonu katsayılarında değişiklik yapılmıştır. Bu çerçevede, Rezerv Opsiyonu Mekanizması kapsamında döviz imkânının ikinci, üçüncü ve dördüncü dilimlerinde katsayılar 0.2 puan azaltılmıştır. Rezerv opsiyonu kullanımlarının aynı seviyede kalması halinde, söz konusu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 620 milyon dolar ilave likidite sağlanmış olacaktır" denildi. Açıklamada diğer değişiklik ise şöyle ifade edildi:

"Ayrıca, bankaların yabancı para likidite yönetimine esneklik kazandırmak üzere, yabancı para yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların ortalama olarak tesis edilebilecek kısmının üst sınırı 3 puandan 4 puana yükseltilmiştir. Söz konusu değişiklik ile yaklaşık 2,9 milyar ABD doları tesis dönemi içerisinde bankaların serbest kullanımına açılmış olacaktır."

TCMB geçen hafta kısa vadeli faizleri sabit tutulması ardından yayımlanan PPK özetlerinde finansal koşullarda öngörülerin ötesinde bir sıkılaşmanın ortaya çıkması durumunda, bankanın zorunlu karşılıklar ve diğer likidite araçlarını destekleyici yönde kullanabileceğini ifade etmişti.

KapitalFX Araştırma Uzmanı Enver Erkan, Merkez Bankası'nın yenihamlesini "Hatırlanacağı gibi Ekim PPK’sında faiz indirimi yapmayan TCMB, Enflasyon Raporu sunumunda da enflasyon beklentilerini etkileyen her türlü faktörün politika kararlarında etkili olacağını belirtmişti. Mart ayından sonra toplamda 250 baz puan faiz indirimi yapılmasının ardından, kurhareketinin ve değişkenliğinin enflasyon beklentilerini bozacak seviyeye gelmesiyle beraber faiz indirimlerine ve sadeleştirme politikasına ara verildi. Bu süreç, TCMB’nin küresel koşulların iyileşmesini bekleyeceği bir dönem olacağı gibi; aynı zamanda erken hareket etmesinin de risk içerdiği bir dönem. Bu nedenden dolayı para politikasında kısa dönemde faiz değişikliklerinden ziyade, ilave likidite önlemlerinin alınması daha olası bir senaryo olarak karşımıza çıktı. İlave döviz likiditesinin kısa süreli olarak olumlu yansımaları görülebilir. Zorunlu karşılık indirimleri ve ROM ayarlamaları önümüzdeki dönemde de devam edebilir. Bankaların kullanımına açılan ilave tutar da, bankaların FX likidite ihtiyacı açısından olumlu bir gelişmedir. Para politikası hamlelerinin kısa dönemde faiz bacağından ziyade, likidite ayarlamaları tarafında olacağını düşünmekteyiz" şekilnde yorumladı.

DOLAR NE TEPKİ VERDİ?

Merkez Bankası'nın kararı öncesi 3,11 seviyesinin üzerinde işlem gören dolar/TL, karar sonrası 3,11 seviyesinin altına geriledi.

 

Güncellenme Tarihi : 31.10.2016 12:00

İLGİLİ HABERLER