Yaşam
  • 28.5.2023 03:31

Merve Dizdar, Cannes Film Festivali'nde 'en iyi kadın oyuncu

Ünlü oyuncu Merve Dizdar, 76’ncı Cannes Film Festivali'nde Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği “Kuru Otlar Üzerine” filmindeki rolü ile “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık görüldü.

Fransa’da düzenlenen 76’ncı Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Festivalde bir ödül de Türk oyuncuya verildi. Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Kuru Otlar Üzerine filminde rol alan Merve Dizdar, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünün sahibi oldu.

Cannes Film Festivali'nde büyük başarı: Merve Dizdar en iyi kadın oyuncu  ödülünü aldı

Ödülü kazandığı sırada şaşkınlığını gizleyemeyen ünlü oyuncu ödülü aldığı sırada gerçekleştirdiği konuşmasında “A’dan Z’ye herkese ama en önemlisi bu karakteri güvenip bana verdiği için ve onunla çalışmak bir ayrıcalık olduğu için Nuri Bilge Ceylan’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

Merve Dizdar, 76. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı

Ödülü Türkiye’deki tüm kız kardeşleri adına aldığını belirten Dizdar, “Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak Nuray’ın ve Nurayların duygusunu doğduğu günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor.

Merve Dizdar, 76. Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü  aldı - Son Dakika Magazin Haberleri

Bu ödülü Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için ve bu ödülü kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen güzel tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum“ ifadelerini kullandı.

Merve Dizdar, 76. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı

DAKİKALARCA ALKIŞLANMIŞTI

Dünyaca ünlü aktörler, Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üzerine” filminin gösterimi sonrası 76’ncı Cannes Film Festivali’nde Ceylan’ı dakikalarca ayakta alkışlamış, Ceylan, film ekibine ve filmde rol alan oyunculara teker teker teşekkür ederek mutluluğunu paylaşmıştı.

Merve Dizdar, 76. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı

Doğu Anadolu'nun ücra bir beldesinde zorunlu hizmetini yapmakta olan resim öğretmeni Samet'in başına gelen ve anlam vermekte zorlandığı olayları konu edinen filmin çekimi yaklaşık 2 yıl sürmüştü. Filmin Türkiye’de ne zaman vizyona gireceği henüz bilinmiyor.

Merve Dizdar, 76. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı

76'ncı Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü Merve Dizdar'a -  Son Dakika Magazin Haberleri

Merve Dizdar Cannes Film Festivali'nde 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü aldı:  "İyi haberlerin başlangıcı olsun" - Magazin Burada | Türkiye'nin En Büyük  Magazin Platformu

Merve Dizdar Cannes'taki ödülü sosyal medyada gündem oldu: "İyi haberlerin  başlangıcı olsun"

Güncellenme Tarihi : 30.5.2023 03:11

İLGİLİ HABERLER