Gündem
  • 28.2.2015 12:20

Meteorolojiden çok önemli uyarı

Meteoroloji kuvvetli yağış nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşları uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, yağışların Güney Ege kıyılarında kuvvetli olması bekleniyor. Yağış anında kuvvetli rüzgar, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Son değerlendirmelere göre, ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeyi, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu'nun kuzeyi ile Muş, Bitlis, Van, Gaziantep ve Kilis çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Güney Ege kıyılarında kuvvetli olmak üzere, genellikle yağmur ve sağanak, güneybatı kesimlerde yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile sabah ilk saatlerde Sivas, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı ile birlikte iç ve doğu bölgelerde yer yer pus ve sis hadisesi görüleceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının, Güneydoğu kesimler dışında ülke genelinde 2 ila 4 derece azalacağı tahmin ediliyor. Rüzg'rın, genellikle güney ve güneybatı, Marmara'nın kuzeyi ile Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Ege kıyıları, Batı Akdeniz kıyı kesimi ile Mersin çevrelerinde yer yer kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, yağışların Güney Ege kıyılarında kuvvetli olmasının beklendiği belirtilirken yağış anında kuvvetli rüzgar, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EGE: Çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İzmir, Aydın ve Muğla kıyılarında kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Güney Ege kıyılarında batı ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli olarak eseceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Mersin çevreleri dışında bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, Batı Akdeniz kıyıları ile Mersin çevrelerinde batı ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli olarak eseceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Konya, Aksaray ve Karaman çevreleri dışında bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, sabah ilk saatlerde Sivas çevrelerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, sabah saatlerinde doğusunun iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile Iğdır, Hakkari ve Şırnak dışında bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kuzey ve doğu kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar, yağış alan diğer yerlerde yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kuzey ve batı çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

BAZI İLLERİN HAVA SICAKLIĞI

BURSA: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı.(14)

İSTANBUL: Çok bulutlu, sabah saatlerinde sağanak yağışlı.(14)

İZMİR: Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.(14)

MANİSA: Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı.(14)

ADANA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.(19)

ANTALYA: Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı .(18)

HATAY: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.(18)

MERSİN: Parçalı ve çok bulutlu.(21)

ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı.(14)

KONYA: Parçalı ve çok bulutlu.(13)

TRABZON: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerine kadar aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı.(14)

ERZURUM: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde kar yağışlı.(-1)

KARS: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde kar yağışlı .(0)

MALATYA: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde yağmur ve karla karışık yağmurlu.(12)

DİYARBAKIR: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerine kadar aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı.(13)

GAZİANTEP: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı.(14)

SANLIURFA: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde kuzey ve batı çevreleri yağmur ve sağanak yağışlı.(16)

SİİRT: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı.(15)

Güncellenme Tarihi : 18.3.2016 21:52

İLGİLİ HABERLER