Gündem
  • 31.1.2012 12:02

Meteorolojiden kuvvetli kar uyarısı

Yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun büyük bölümünde görülecek olan yağışların; Marmara'nın doğusu, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Tokat ve Sivas çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Yağışların; Orta ve Doğu Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolu'nun güneyinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Marmara ile iç ve doğu bölgelerde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor.

-KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI-

Yağışların, Marmara’nın doğusu, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Tokat ve Sivas çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (Ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

-BUZLANMA VE DON UYARISI-

Marmara’da orta kuvvette, iç ve doğu bölgelerde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

-KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI-

Rüzgarın Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

-ÇIĞ UYARISI-

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.


Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı, batı kesimlerde 3 ila 5 derece azalacak. Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Ülkemizin güneydoğusunda doğu ve güneydoğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı bulutlu -3

İstanbul: Çok bulutlu ve yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı kar yağışlı (Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/sa) esecek) -1

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu (Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/sa) esecek) 5

Adana: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 12

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu (Rüzgar; kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esecek) 13

Samsun: Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı (Yağışların kuvvetli olması bekleniyor) 1

Trabzon: Çok bulutlu ve Yağmurlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı (Yağışların kuvvetli olması bekleniyor) 4

Erzurum: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı (Yağışların kuvvetli olması bekleniyor) -2

Van: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı (Yağışların kuvvetli olması bekleniyor) 2

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı 2
 

Güncellenme Tarihi : 23.3.2016 10:09

İLGİLİ HABERLER