Gündem
  • 31.3.2014 13:03

MHP adayı Adana'da finale çok yakın

Ancak rakibi Ak Parti ile aralarındaki çok az fark nedeniyle sandıkların tamamının açılması bekleniyor. Sandıkların yüzde 98.83'nün açıldığı Adana'da oyların yüzde 33.5'ini alan Sözlü'yü yüzde 31.89 ile Ak Partili Abdullah Torun izliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde bazı sandık sonuçlarına AK Parti'nin itirazı, MHP'nin merkez Yüreğir İlçesi Belediye Başkan Adayı Yücel Bayram'ın da 7 sandığın mühürlerinin açılarak tutanakların değiştirildiğini öne sürmesi üzerine sandıkların yeniden sayılması nedeniyle kesin sonuç alınması gecikti. Toplam 1 milyon 456 bin 222 seçmenli Adana'da 5 bin 52 sandığın şu ana kadar 4 bin 999'u açıldı. Bu sandıklara göre, MHP adayı Hüseyin Sözlü'nün oy oranı yüzde 33.5, takipçisi AK Parti'nin adayı Abdullah Torun'un oy oranı yüzde 31.89. CHP'nin adayı Yıldıray Arıkan'ın oy oranı ise 24.81'de kaldı.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışının nefes nefese devam ettiği Adana'nın ilçelerinde ise resmi olmayan sonuçlara göre, Çukurova'da CHP'li Soner Çetin, Seyhan'da CHP'li Zeydan Karalar, Karataş'ta CHP'li Boğaçhan Ünal, Kozan'da MHP'li Musa Öztürk, Karaisalı'da MHP'li Saadettin Aslan, Sarıçam'da MHP'li Bilal Uludağ, Feke'de MHP'li Ahmet Sel, İmamoğlu'da MHP'li Gazi Adamhasan, Pozantı'da MHP'li Mustafa Çay, Saimbeyli'de MHP'li Mustafa Şahin Gökçe, Yumurtalık'ta MHP'li Türkeş Filik, Yüreğir'de AK Parti'li Mahmut Çelikcan, Aladağ'da AK Parti'li Mustafa Akgedik, Ceyhan'da AK Partili Alemdar Öztürk başkan seçildi.

3 DÖNEM CEYHAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPIYORDU

Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden mezun 49 yaşındaki Hüseyin Sözlü evli ve 3 çocuk babası. DSİ'de çalışırken istifa eden Sözlü, 3 dönemden bu yana Adana'nın Ceyhan İlçesi Belediye Başkanı olarak görev yapıyordu.


"SON SANİYEDEKİ 3'LÜK BASKET GİBİ"

MHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü, bugün saat 10.32'de cep telefonlarından 'Teşekkürler Adana... Sizlere layık olacağım' yazan SMS göndererek seçim zaferini ilan etti.

Merkez Seyhan İlçesi'nde seçim kurullarını gezen Hüseyin Sözlü, saat 11.30 sularında son 52 sandığın sonucunu beklerken, rakibi AK Parti'li Abdullah Torun'a karşı 20 bin oy farkını koruduğu anlaşılınca kutlamaları kabul etti. Sözlü, seçim zaferini basketbol maçında son saniyede atılan 3'lük baskete benzetti. Sözlü, şöyle dedi:

"Basketbol maçında 1-2 sayıyla mağlup durumda iken 3'lük atıp, öne geçirsin ya, işte rakip için o basketin telafisi yoktur. O basket, galibiyetten daha önemlidir. Biz de attık o basketi... Büyükşehir seçiminde oyların yüzde 100'ünü de alsan, bir oy farkla da kazansan farkı yok."

Sözlü, 'balkon konuşmasını' ne zaman yapacağına ilişkin soru üzerine, "Mazbatayı alalım, belediyenin balkonundan konuşmamızı yaparız" karşılığını verdi.

ADANA, (DHA)- 

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 06:26

İLGİLİ HABERLER