Gündem
  • 29.5.2020 15:02

Milli Muharip Uçak heyacanı!.. Türkiye artık savaş uçağı satın almayacak

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Muharip Uçak projesi ile ilgili olarak konuştu.T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, SETA Vakfı tarafından düzenlenen online panel esnasında, kritik açıklamalarda bulundu.

Milli Muharip Savaş Uçağı

Milli Muharip Uçak'ın yerli motor üretimi 'dörtlü çalışmayla' sürüyor

Milli Muharip Uçak Programı ve Türk Hava Kuvvetleri’nin savaş uçağı ihtiyacına ilişkin soruyu yanıtlayan Demir, şunları söyledi:

Özellikle, hazır alım olarak düşünülecek bir çözümün gündemimizde şu an için olmadığını söyleyebilirim. Bütün çabamız, 5’inci nesil Milli Muharip Uçak’a yoğunlaşmış durumda.

Milli muharip uçak için kritik tarih belli oldu

Bu uçağın da devreye girmesinin blok anlayışı ile yapılması gibi bir yöntemi belirledik. Yani, uçağın operasyonel harekat ihtiyaçları tanımlamasında istenilen performans parametrelerinin hepsinin bir anda sağlanması yerine; belirli parametrelerinin sağlandığı, üst üste konularak ilerlendiği ve nihai performans hedefine erişildiği bir yaklaşım belirleyeceğiz.

Milli savaş uçağı için yazılım çalışmaları başlıyor

Bu anlamda da ilk prototiplerimizin belki 5’inci neslin bir altında – 4.5/4++ nesil – performans göstermesi, daha sonra ileri gitmesi gibi bir yöntemle ara boşluğun doldurmayı düşünüyoruz.

Milli muharip uçağında imzalar atıldı

Bu arada, tabi F-16’ların çeşitli modernizasyon işlemleri devam ediyor. Kabiliyet kazandırma konusunda çalışmalar devam ediyor.

 

Güncellenme Tarihi : 29.5.2020 15:13

İLGİLİ HABERLER