Yaşam
  • 14.10.2006 10:44

MİLYONDA BİR RASTLANAN HASTALIĞIN BELİRTİLERİ....

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç ve Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Ardıç'ın kızları, Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun torunu 14 yaşındaki Zeynep Ece Ardıç, dünyada çok nadir görülen bir hastalık olan akciğer hipertansiyonuna (primer pulmoner hiper tansiyon) yenik düşerek yaşamını yitirdi.


      Bu yıl İzmir Amerikan Koleji'ne başlayan Zeynep Ece Ardıç, dün İzmir'den ailesini ziyarete geldi. Akşam saatlerinde fenalaşan Zeynep Ece, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı, ancak yapılan müdahalelere rağmen Zeynep Ece bugün saat 05.00 sıralarında yaşamını yitirdi.


      Dünya genelinde çok nadir bir hastalık olduğu ve milyonda bir görüldüğü öğrenilen akciğer hipertansiyonu rahatsızlığına yenik düşen Zeynep Ece'nin ölümü, babası Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç ve Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı annesi Prof. Dr. Füsun Ardıç'ı perişan etti. Ölüm haberiyle, Ardıç Ailesi'nin evi, üniversitede birlikte çalıştığı arkadaşlarının akınına uğradı.


      Kızının ölümüyle yıkılan Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, Zeynep Ece'nin 4 yaşından bu yana tedavi gördüğünü, çok nadir görülen primer pulmoner hipertansiyon hastalığının tedavisi için daha önce ABD'ye ve Japonya'ya götürdüklerini belirtti.


      Dokusunda oluşan hastalık nedeniyle, akciğerin, zaman zaman kalbin pompaladığı kanı kabul etmeyip geri gönderdiği, bu nedenle kalbin sorun yaşadığı, ilaçlarla ve tedaviyle hastanın ömrünün uzatılabildiği öğrenildi.


      Yaşamının henüz baharında milyonda bir görülen hastalığa yenik düşen Zeynep Ece Ardıç'ın cenazesi bugün ikindi namazında Ulu Cami'de kılınan cenaze namazından sonra gözyaşları arasında toprağa verildi.
     
      KANADOĞLU TORUNUNA AĞLADI
      Denizli'de, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç ve Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Ardıç'ın kızları, Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun da torunu 14 yaşındaki Zeynep Ece Ardıç için, Denizli Ulu Cami'de tören düzenlendi. Cenazeye katılan Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu da torunu Zeynep Ece'ye ağladı. Profesör kızı Füsun Ardıç'a sarılarak gözyaşı döken Kanadoğlu, ayakta durmakta güçlük çekti.
     

Güncellenme Tarihi : 25.3.2016 02:27

İLGİLİ HABERLER