Dünya
  • 1.11.2023 16:02

Mısır ayaklandı.. İsrail bunu yaparsa savaş ilan ederiz

İsrail'in planı ortaya çıktı! Resmen savaş ilanı
Filistin'i günlerdir ağır bombardımana tutan İsrail'in asıl planının 2 milyonu aşkın Gazzeliyi Sina Çölü'ne sürmek olduğu öğrenildi. Bu fikre karşı çıkan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, kararın Mısır-İsrail savaşı anlamına geleceğini belirtiyor.

7Ekim'den bu yana Gazze'yi havadan bombalayarak bebek, çocuk, sivil ayrımı yapmaksızın binlerce insanı katleden İsrail'in Gazze'de yaşayan yerleşimcileri Sina Çölü'ne sürmeyi planladığı, göçmenlere öncelikle çadır kent sonrasında ise kalıcı konutlar inşa edilerek geri dönüşlerinin engellenmesini planladığı öğrenildi. Bu plana karşı çıkan Mısır tarafı ise Filistinlilerin Sina'ya yerleştirilmesi halinde, Mısır'ın İsrail'e karşı savaşa sürüklenebileceğini belirtti. 

Filistin-İsrail savaşında 26. güne girilirken İsrail'in Gazze'deki soykırımı aralıksız devam ediyor. Şehri ağır bombardırman altına alarak hastane, kilise, camileri bile bombalayarak savaş suçu işleyen İsrail ordusu, şimdiye kadar 8 bin 306 sivilin ölümüne neden oldu. Ölenlerin 3 bin 457'si çocuk, 2 bin 236'sı kadın olduğu açıklandı.

3 AŞAMALI İŞGAL PLANI

Dünya İsrail'in katliamına sessiz kalırken Wikileaks tarafından yayınlanan belge ile İsrail'in Filistin'de uygulamaya çalıştığı 3 aşamalı plan deşifre oldu. İsrail İstihbarat Bakanlığı'nın 13 Ekim'de doğruladığı Wikileaks belgesinde İlk aşama olarak havadan günlerdir bombalanan Gazze halkının Mısır'ın Sina Çölü'ne sürülmesi bulunuyor. İsrail'in güvenliği için çok önemli olduğu belirtilen sürgün işleminin ardından ise göçe zorlanan kişilerin geri dönüşlerinin engellenmesi için hazırlanan planın devreye sokulması hedefleniyor. 

Plan doğrultusunda Gazzelilerin geri dönüşlerinin engellenmesi için eş zamanlı olarak İsrail savaş uçakları Gazze'nin kuzeyini bombalayarak yerle bir edecek. Sonrasında ise karadan başlatılan harekatla Hamas tünellerinin imhasıyla birlikte tüm Gazze'nin işgali tamamlanacak.

Aynı zamanda göç ettirilen Gazzeliler için Sina'da çadır kentler kurulması, sonrasında ise kalıcı konutlar inşa edilerek Gazze halkının geri dönüşünün engellenmesi bulunuyor. 

MISIR-İSRAİL SAVAŞI TEHLİKESİ

İsrail'in sürgün planına Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ise keskin bir dille karşı çıkıyor. Filistinlilerin, Sina Çölü'ne sürülmesinin olası tehlikelerine değinen Sisi, bu durumun ilerleyen dönemde olası bir Mısır-İsrail savaşına yol açabileceğini belirtti. Gazzelilerin Sina'ya sürülmesi sonrası Sina Çölü'nün İsrail'e karşı askeri operasyonlar için bir üs olacağını ifade eden Sisi, "Bu durumda İsrail kendini savunmaya çalışacaktır. İsrail ordusu, Mısır ve Sina'ya yönlendirilecektir." diyerek uygulanabilir çözümler bulunması gerektiğini belirtti. 

"MİLYONLARCA CAN FEDA ETMEYE HAZIRIZ"

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli de İsrail'in Sina Yarımadası planına ilişkin çok sert sözzler sarf etti. El-Ariş kentindeki 101’inci Tabur Karargahı’nda bazı askeri yetkililerin yanı sıra bölgedeki Arap kabilelerinin liderleriyle bir araya gelen Medbuli, “Biz Mısırlılar, Sina topraklarındaki her kum tanesi için milyonlarca can feda etmeye hazırız. Mısır, hiçbir şeyin kendisine dayatılmasına izin vermeyecek. Bölgesel meselelerin bizim aleyhimize tasfiye edilmesine veya çözümlenmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

HABER7

Güncellenme Tarihi : 1.11.2023 16:07

İLGİLİ HABERLER