Dünya
  • 28.2.2015 16:26

Mısır Hamas'ı terörist ilan etti

Kahire Acil İşler Mahkemesi, Gazze'deki Hamas Hareketi’nin 'terör örgütü' olduğuna karar verdi. Hamas, kararı kınayarak 'Bu karar Mısır için bir utançtır' dedi.
Kararın ardından Al Jazeera’ye konuşan Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, kararı kınayarak ‘Bu karar Mısır için bir utançtır’ dedi.

Kararı 'şok edici' olarak nitelendiren Sami Ebu Zuhri, Mısır’ın sorunlarını dışarı ihraç etme çabası içerisinde olduğunu belirtti.

Ebu Zuhri, ‘Mahkeme kararı işgalcileri dost, Filistin halkını ise düşman kılıyor’ ifadelerini kullandı.

Mahkemenin başka bir dairesi ise 26 Ocak'ta Hamas'ın 'terör örgütü' olarak kabul edilmesi talebiyle açılan benzer bir davada takipsizlik kararı vermişti.

Mısır'da Semir Sabri ve Eşref Said isimli avukatlar, Hamas'ın "terör örgütleri listesine alınması" talebiyle dava açmıştı.

Askeri kanadı da 'terör örgütü' ilan edilmişti

Mısır'da Acil İşler Mahkemesi, 31 Ocak’ta Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'nı 'terör örgütü' olarak ilan etmiş, Hamas ise mahkemenin kararının İsrail'in çıkarlarına hizmet ettiğini söyleyerek tepki göstermişti.

Kahire Acil İşler Mahkemesi, 4 Mart 2014'te de Hamas'ın Mısır'daki faaliyetlerinin yasaklanmasına ve ülkede bulunan merkezlerinin kapatılmasına karar vermişti.

Mısır basını sık sık Hamas ve askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları'nı Sina'daki saldırılara karışmakla suçluyor. Bazı Mısırlı basın mensupları, televizyon programlarında, Mısır ordusundan Hamas'ı vurmasını istemişti. Hamas iddiaları reddediyor.

Hamas, 3 Ocak’ta 17 yaşında bir Filistinli gencin Gazze Şeridi sınırında Mısır güvenlik güçlerince öldürülmesini kınayarak bunun 'komşu kardeş ülkelerin arasındaki ilişkiye uygun olmadığını' belirtmişti.

Sina'ya tampon bölge

Mısır 24 Ekim’de Gazze sınırına yakın olan Sina Yarımadası'nda 30 Mısırlı askerin öldürüldüğü saldırının ardından 10 kilometrelik Gazze sınırında bir tampon bölge oluşturulmasına karar vermişti. Tampon bölgenin derinliği önce 500 metre olarak açıklandı ancak daha sonra 1 kilometreye kadar genişletilmesine karar verildi. Tampon bölgenin inşa sürecinde yaklaşık 800 ev yıkıldı.

Mısır, Gazze’deki Hamas’ı Sina’daki silahlı grupları desteklemekle suçluyor. 3 Temmuz darbesinden bu yana Kahire, Gazze sınırında 1600 tünel imha ettiğini açıklamıştı. Tüneller İsrail ablukası altında olan Gazze’ye silah, gıda ve para akışını sağlıyordu.

Mısır’da demokratik seçimlerle cumhurbaşkanı seçilen ilk başkan Muhammed Mursi’nin askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmasının ardından Sina’da orduyu hedef alan saldırılarda ciddi bir artış gözlemlenmişti.

Kaynak: Al Jazeera,
 

İLGİLİ HABERLER