Gündem
  • 24.5.2023 19:32

MİT'İN MOSSAD operasyonu İsrail'de ve dünyada manşet oldu

MİT'in dev MOSSAD operasyonu dünyanın gündeminde

MİT'in Mossad'a karşı gerçekleştirdiği dev operasyon dünyanın da gündemine düştü. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ile birlikte yürütülen soruşturma kapsamında çok gizli bir operasyonun sürdürüldüğünü ifade eden uluslararası ajanslar, SABAH'ın verdiği bilgilere atıf yaparak 11 kişinin kıskıvrak yakalandığını söyledi.

MİT, İsrail, Rus ve İran istihbaratına bağlı Türkiye'de faaliyet gösteren casuslara yönelik gerçekleştirdiği başarılı operasyonlarından sonra kamuoyunda ses getirecek yeni bir operasyona daha imza attı.

SABAH'ın haberine göre İsrail İstihbarat Servisi Mossad'ın Türkiye'de oluşturduğu bir casusluk hücresi daha deşifre oldu. MİT'le İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 1.5 sene boyunca koordineli bir şekilde yürüttüğü soruşturma kapsamında, Mossad'ın Türkiye'de hedefine aldığı İran'la ticari ilişkilere sahip 1 şirket ve 23 şahsa yönelik casusluk faaliyeti yürüttüğü tespit edildi.

Edinilen bilgilere göre Mossad, casusluk hücresinin lideri Selçuk Küçükkaya'ya, FETÖ firarisi eski TSK personeli Serkan Özdemir vasıtasıyla ulaştı. Küçükkaya, yurt dışındaki görüşmelerde, kendilerini Hose-Jorhe Satıa, Thomas Alfonso ve Raul olarak tanıtan Mossad mensuplarının talimatlarını harfiyen yerine getirdi. Küçükkaya ve Mossad arasındaki temaslar, genellikle yurt dışında Avrupa'nın birçok ülkesinde yüz yüze gerçekleştiriyordu.

Küçükkaya, bu buluşmalarda Mossad yöneticileri tarafından bir takım testlerden geçirildi. Mossad, 5'inci görüşmede Küçükkaya'ya casusluk teklifinde bulundu.Küçükkaya, Mossad'ın hedefinde olan 1 şirket ve 23 şahsı takip edebilmek için ayrı bir şekilde casusluk eğitiminden geçirildi, kendisine gizli haberleşme sistemi öğretildi. Bu öğretilen sistem üzerinden Mossad'la haberleşen Küçükkaya, talimat üzerine takip ettiği ve ettirdiği şahıslara dair topladığı bilgileri Mossad'a raporladı. Küçükkaya, hedef şahısların aile bireylerinin yurt dışı giriş- çıkış kayıtları, telefon görüşme ve sinyal bilgileri, banka hesap ve mal varlığı gibi bilgileri toplayarak Mossad'a servis etti.

Kendisine verilen hedef şahısları bizzat takip eden, bu kişilerin ev ve iş yerleri çevresinde olası bir eylem için keşif yaptığı saptanan Küçükkaya'nın hedefindeki bir şahsa tehdit içerikli paket bile gönderdiği tespit edildi. İstanbul Emniyeti'nin dün düzenlediği operasyonla 11 şüpheli kıskıvrak yakalandı. 2 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

MİT'in operasyonu dünya basınında da geniş yankı buldu. Times of Israel gazetesi MİT'in dev operasyonunda bahsederek Ankara'nın 2. bir çeteye daha işaret ettiğini ifade etti. Haberde, bilgileri basına SABAH'ın verdiğine dikkat çekildi. 

Al-Monitor ise Türkiye'nin dev operasyonu ekseninde İsrail-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi.

Ground News, 11 kişinin tutuklandığından bahsederek 18 ay süren bir soruşturmanın devam ettiğinden bahsetti. The Jerusalem Post da söz konusu gelişmelere gazetesinde yer veren haberler arasındaydı. Haberde, bilgileri verenin SABAH olduğuna dikkat çekildi.

Güncellenme Tarihi : 24.5.2023 19:41

İLGİLİ HABERLER