Gündem
  • 9.2.2024 16:13

MİT'in yakaladığı casuslar MOSSAD'a çalıştıklarını itiraf etti

MOSSAD ile bağlantılı olduklarını itiraf ettiler!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, MOSSAD'a para karşılığı bilgi sağladıkları iddiasıyla tutuklanan 7 şüphelinin MOSSAD ile ilişkilerini kabul ettiklerini ifade etti. İsrail istihbarat servisi MOSSAD'a para karşılığı bilgi sağladıkları iddiasıyla gözaltına alınan 7 kişi hakkında hazırlanan sevk yazısına göre, 4 şüpheli MOSSAD ile ilişkilerini kabul etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından düzenlenen ortak operasyonla 9 şüpheli gözaltına alındı ve 7'si tutuklandı.

Başsavcılığın mahkemeye gönderdiği sevk yazısında, şüphelilerin tutuklanmasıyla ilgili detaylar yer aldı.

İsrail İstihbarat Servisi Çevrimiçi Operasyon Merkezi (İÇOM) ile bağlantılı olduğu belirlenen şüpheli G.K. hakkında yapılan bir "yabancı şahıs ve şirket araştırması" soruşturmasında, İÇOM ekibinden Yuriy Kovalchuk'un talimatlarını yerine getirdiği ve bu şekilde maddi gelir elde ettiği ifade edildi. G.K.'nin, eşi ve üvey oğlu ile birlikte S.A.Y, F.S.K, S.Y ve Y.A.D. adlı kişilerle birlikte bilgi toplama, araştırma ve takip faaliyetleri gerçekleştirdiği belirtildi. Ayrıca, G.K.'nin devletin veri tabanındaki bilgilere kamu kurumlarındaki bağlantıları aracılığıyla eriştiği ve bu bilgileri "casusluk" suçlamasıyla tutuklu olan diğer şüpheli M.K. ile karşılıklı maddi çıkarlar karşılığında paylaştığı ifade edildi.

Thumbs B C B5E6Da3Bae28422E188F418D5962518B

4 şüpheli bağlantılı olduklarını kabul etti

M.K'nin de bu bilgiler karşılığında, 2019-2022 tarihlerinde G.K'nin hesabına 64, eşinin hesabına ise 35 kez ödeme yaptığı aktarılan yazıda, dijital materyallerin incelenmesi kapsamında MOSSAD görevlileriyle iletişimde olduğuna dair kayıtlara ulaşılan G.K'nin, bu durumu kabul ettiği kaydedildi. Bu kişinin ayrıca, aile görüntüsü vermek adına takip esnasında eşiyle birlikte hareket ettiğinin tespit edildiği de yazıda vurgulandı.

G.K'nin şüphelilerden biri olan eşi F.S.K. hakkındaki değerlendirmelere yer verilen yazıda, F.S.K'ye ait banka hesaplarında çok sayıda ve olağan dışı miktarda para hareketlerinin belirlendiği, takip ve bilgi toplama faaliyetlerinde yer alması sebebiyle para trafiğinden haberdar olan F.S.K'nin, beyanlarında ayrıca söz konusu durumları kısmen kabul ettiği ifade edildi.

Şüpheli B.Y'nin de yine zanlılardan biri olan eşi S.Y. ile aile görüntüsü vererek takip işlemlerinde yer aldıkları, hedeflerindeki kişilerin araçlarına GPS cihazı yerleştirip fotoğraflarını çektiklerini ifadelerinde kabul ettiklerine işaret edilen yazıda, çiftin birlikte hareket ederek "casusluk" faaliyeti gerçekleştirdiği öne sürüldü.

M.K, "askeri ve siyasi casusluk" davası kapsamında tutuklu

Sevk yazısında, şüpheli M.K'nin İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesinde "askeri ve siyasal casusluk" suçundan yargılandığı dava dosyası kapsamında tutuklu olduğu bilgisine de yer verildi.

M.K'nin hukuk bürosu çalışanı olarak görünmesine rağmen yabancı uyruklu şahısların kişisel bilgilerini yasa dışı yollardan elde ettiği, söz konusu bilgileri şüpheliler S.A.Y, G.K. ve aynı mahkemede "casusluk" suçundan yargılandığı tutuklu sanık S.K. ile paylaştığı, birlikte bilgileri MOSSAD'a ilettikleri ve bu nedenle M.K'nın bilgi ağı içerisinde kritik bir isim olduğu bilgisi verildi.

Bu yolla menfaat elde eden M.K'nin, banka hesabında olağan dışı miktarda para olduğu ve diğer şüphelilerle çok sayıda HTS kaydının bulunduğu da anlatıldı.

Şüphelilere ait dijital materyallere ilişkin incelemelerin tamamlanamaması nedeniyle delillerin tam olarak elde edilmediğine dikkat çekilen yazıda, dosyanın geldiği aşamada kaçma şüphelerinin olması gerekçesiyle şüphelilerin tutuklanmalarına karar verilmesi talep edildi.

M.K. hakimlik sorgusunda suçlamaları kabul etmedi

İstanbul Sulh Ceza Hakimliğinin tutuklama kararında M.K'nin beyanları yer aldı. Bu kişi, "casusluk yapmasının imkansız olduğu, yurt dışına çıkmadığı, kimseden para almadığı, avukatın yanında çalıştığı, kimseyi tanımadığı ve suçlamaları kabul etmediği" yönünde savunma yaptı.

Hakimlik kararında, şüpheli F.S.K'nin, şüpheli eşi G.K. ile beraber Türkiye'ye gelen yabancı bir kişiyi takip ettiği, kendisine ait banka hesaplarında çok sayıda ve olağan dışı miktarda para hareketlerinin olduğuna ilişkin MASAK raporundan bahsedildi.

Şüpheli S.A.Y. ile ilgili değerlendirmelere de yer verilen kararda, bu kişinin, G.K'nin yönlendirmesiyle MOSSAD'a çalıştığı belirlenen "İgor" isimli şahıstan gelen bilgilerle yabancı uyruklu şahısların takibini yapıp haklarında bilgi topladığı, HTS incelemesine göre diğer şüphelilerle çok sayıda iletişim kurduğunun tespit edildiği aktarıldı.

Hakimlik, 7 şüphelinin "kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak", "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek" ve "hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek" suçlarından tutuklanmaları yönünde hüküm kurdu.

Ne olmuştu?

MOSSAD'ın Türkiye'deki hedeflerini özel dedektifler aracılığıyla takip ettiğini belirleyen MİT, yaptığı çalışma kapsamında, İsrail istihbarat servisinin, irtibatlı olduğu özel dedektifler aracılığıyla hedeflerine yönelik biyografik bilgi toplama, keşif, tahkikat, fotoğraf-video toplama, canlı takip, takip cihazı yerleştirme gibi faaliyetler yürüttüğünü belirlemişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde 9 şüphelinin edindikleri bilgileri, özel dedektifler aracılığıyla MOSSAD'a sattığı tespit edilmişti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi ile Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince İstanbul ve İzmir'de eş zamanlı düzenlenen operasyonda 9 şüpheliden 7'si yakalanmıştı. Şüphelilerden 2'sinin ise aynı suçlarla ilgili soruşturma kapsamında daha önce tutuklandığı öğrenilmişti.

Güncellenme Tarihi : 9.2.2024 16:31

İLGİLİ HABERLER