Dünya
  • 8.9.2013 14:27

Müdahale değil silah istiyoruz

Suriyeli muhalif grup Yusuf El Azma Tugayı'nın komutanı Enes Abdilhamid Zir, askeri müdahale yerine kendilerine silah verilmesi halinde, kendi yöntemleriyle Esed'i devirebileceklerini ifade ederek, "Kendi kendimizi yönetme güç ve kapasitesine sahibiz" dedi.

Suriye'nin İdlib şehri çevresinde faaliyet gösteren muhalif grup Yusuf El Azma Tugayı'nın komutanı Enes Abdilhamid Zir, Suriye'ye muhtemel askeri müdahale ve Esed sonrası dönemi AA muhabirine değerlendirdi.

Yusuf El Azma Tugayı'nı, vatan müdafaası konusunda tek yürek olarak hareket etmek ve rejim düştükten sonra radikal grupların ortamın kontrolünü ele geçirmesini engellemek için kurduklarını belirten Zir, emrinde 9 bini silahlı 11 bin asker bulunduğunu söyledi.

Zir, Suriye'ye yapılacak askeri harekata "karşı" olduklarını ama rejimin insanlara karşı zulmü söz konusu olduğu için bir an önce gitmesini istediklerini söyledi. Daha önce de çok defa uluslararası topluma seslendiklerini dile getiren Zir, "Askeri müdahale yerine keşke bize silah verselerdi, Esed'i biz kendi yöntemimizle devirirdik" dedi.

Yine de Esed yönetimine ait askeri hedeflerin vurulmasının kendileri için iyi olacağını belirten Zir, "Askeri noktalar vurulursa, biz de yavaş yavaş ilerleyip kontrolümüz dışında kalan şehirleri ele geçiririz" ifadelerini kullandı.

Silah yardımı alıp almadıkları yönündeki bir soru üzerine Zir, "Silah yardımı almıyoruz, gıda yardımı ise çok az geliyor ve yetmiyor. Elimizdeki silahlar Esed askerlerinin elinden aldığımız silahlar" şeklinde konuştu.

"Kendimizi yönetme gücü ve kapasitesine sahibiz"

Halihazırda İdlib'in yüzde 70'ini kontrol ettiklerini belirten Zir, Esed sonrası dönemle ilgili de şunları söyledi:

"Esed gittikten sonra her şeyin daha iyi olacağını düşünüyorum. Devlet yapılanması olsun, polis teşkilatları olsun, bu gibi konularda da birkaç ay sonra her şey normale döner. Zaten Esed'in hüküm sürmediği birçok yerde insanlar yaşamlarını sürdürüyorlar. Kendi kendimizi yönetme güç ve kapasitesine sahibiz. Yeni bir rejime ihtiyaç doğar ve demokratik bir seçimle yeni devlet başkanı ve başbakanını seçebiliriz."

Olası bir müdahale durumunda Esed yönetiminin Türkiye'ye karşı tavrı konusunu da değerlendiren Zir, "Türkiye'nin hedef alınacağını düşünmüyorum. Kaldı ki Suriye'deki mazlum halka yardım eden, her zaman desteğini esirgemeyen tek ülke Tükiye, tek halk Türk halkı ve tek lider de Erdoğan'dır. Tükiye tarafının da hiçbir şekilde etkileneceğini sanmam çünkü bizim oraları da korumaya karşı stratejimiz hazır" diye konuştu.

Esed yönetimindeki askerlerin muhaliflerin safına geçmeye devam ettiklerini belirten Zir, sadece geçen 4 gün içerisinde Esed yönetimine bağlı 160 askerin muhaliflere katıldığını sözlerine ekledi.
 

İLGİLİ HABERLER