Gündem
  • 25.9.2023 23:16

Nahçıvan'dan Iğdır'a Azerbaycan gazı geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nahçıvan Uluslararası Havaalanı’nda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından karşılandı. İki lider daha sonra ikili görüşme gerçekleştirdi ve Iğdır-Nahçıvan Doğalgaz Boru Hattı'nın temeli atıldı.

“BU PROJE, ENERJİ ORTAKLIĞIMIZI DERİNLEŞTİRECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı projesinin, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki enerji alanındaki ortaklığı derinleştireceğini belirterek, “Nahçıvan, tarih boyunca taşıdığı stratejik önemle Azerbaycan ile ilişkilerimizde özel bir yere sahiptir. Nahçıvan bugün de ekonomi, ulaştırma ve enerji hatları açısından büyük bir potansiyel barındırıyor. Bölgesel ulaştırma hatlarının tesisiyle birlikte bu potansiyeli tam manasıyla hayata geçirme imkanına kavuşacağız. Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor’un önemi, koronavirüs salgını ve bölgemizde yaşanan savaşlar neticesinde çok daha iyi anlaşılmıştır. Bu vesileyle biraz önce temelini attığımız Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı projesi, Azerbaycan ile enerji alanındaki ortaklığımızı daha da derinleştireceği gibi Avrupa’nın enerji arz güvenliğine de katkı sağlayacaktır. Kars-Nahçıvan Demiryolu Projesi’nin yanı sıra toplu konut ve elektrik enerjisiyle ilgili anlaşmalar az önce imzalandı. Böylece ulaştırma, lojistik ve enerji alanlarındaki ilişkilerimizi geliştirme irademizi tekrar ortaya koyduk” dedi.

 

Nahçıvanda kritik zirve Erdoğandan çağrı: Ermenistan kendisine uzatılan barış elini tutmalı

 

“İLİŞKİLERİMİZ, EŞİ BENZERİ BULUNMAYAN MÜSTESNA BİR KONUMDA”

Erdoğan, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin, eşi benzeri bulunmayan bir konumda olduğunun altını çizerek, “2008 yılındaki son ziyaretimden bu yana Nahçıvan’ın kaydettiği gelişmeyi gururla müşahede ettim. Nahçıvan’ın bugün geldiği noktada büyük payı olan Azerbaycan’ın Umummilli Lideri Haydar Aliyev’i doğumunun 100’üncü yılında bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Türkiye ve Azerbaycan ilişkileri, dünyada eşi benzeri bulunmayan müstesna bir konumdadır. Tek millet iki devlet şiarı çerçevesinde ilişkilerimizi ve iş birliğimizi her alanda güçlendirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlham kardeşim ile imzaladığımız Şuşa Beyannamesi ilişkilerimizi müttefiklik seviyesine yükselten bir dönüm noktasıdır” ifadelerini kullandı.

“AZERBAYCANLI KARDEŞLERİMİZİN SAMİMİYETİNİ UNUTMAYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin ardından Azerbaycan halkının gösterdiği desteğe de değinerek, “Azerbaycanlı kardeşlerimize 6 Şubat depremlerinin yaralarının sarılmasına verdikleri güçlü destek için bir kez daha şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Varını yoğunu otomobilinin üzerine yükleyip, milletimize yardım etmek için yola koyulan gardaşlarımızın samimiyetini hiçbir zaman unutmayacağız. Basın toplantımızın ardından modernizasyonunu gerçekleştirdiğimiz askeri bakım ve onarım fabrikasının açılışını yapacağız. Bu proje de savunma sanayi iş birliğimize ciddi katkılar sunacaktır” diye konuştu.

 

Nahçıvanda kritik zirve Erdoğandan çağrı: Ermenistan kendisine uzatılan barış elini tutmalı

 

Basın toplantısında ilk sözü alan Aliyev, Erdoğan'ın Nahçıvan'ı ikinci kez ziyaret ettiğini belirterek, "Ziyarette imzalanan belgeler Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin geliştirilmesine hizmet edecek. Iğdır-Nahçıvan doğalgaz boru hattının inşası kardeşlik ilişkilerimizin tarihinde önemli bir olaydır ve ilişkilerimize yeni bir ivme kazandıracaktır. Nahçıvan'ın enerji güvenliği büyük ölçüde sağlanacak" ifadelerini kullandı.

Üç gün sonra, Türk ve Azerbaycanlı yetkililerin ve uluslararası kuruluşların katılımıyla Nahçıvan'da Türkiye-Azerbaycan 3. Enerji Forumu düzenleneceğini vurgulayan Aliyev, "Bu forumun sonuçlarının başarılı olacağına eminim. Nahçıvan'da gaz ve petrol olmasa da güneş var. Nahçıvan'da güneş enerjisi santrallerinin inşası konusunda büyük planlarımız var. Bu planlar gerçekleşirse Nahçıvan, 'yeşil enerji' bölgesi haline gelebilir" diye konuştu.

"HAKLI OLARAK GURUR DUYUYORUZ"

Karabağ'daki Ermeni güçlerin teslim olarak Azerbaycan'ın şartlarını kabul ettiğini ifade eden Aliyev, "Karabağ'daki Ermenilere gıda ürünleri ve ilaçlar da dahil olmak üzere insani yardım gönderildi. Karabağ'daki Ermeniler de Azerbaycan vatandaşıdır. İkinci Karabağ Savaşı ve beş gün önceki operasyon ile birlikte Karabağ'daki egemenliği tamamen yeniden tesis ettik. Bu olaylardan haklı olarak gurur duyuyoruz" dedi.

Şuşa Beyannamesi ile Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin yeni bir seviyeye yükseldiğini belirten Aliyev, "Türkiye ile ilişkilerimizde her yönden en hareketli dönemini yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun kapasitesinin genişletilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını ifade eden Aliyev, "Önümüzdeki aylarda bu hattın kapasitesinin 1 milyon tondan 5 milyon tona çıkarılacağını bildirdim. Azerbaycan'ı Nahçıvan'a ve Türkiye'ye bağlayan demiryolunun inşaatı da başarıyla sürüyor. Azerbaycan topraklarındaki çalışmaların büyük olasılıkla gelecek yılın sonuna kadar tamamlanacak" dedi.

İNSANİ YARDIML AR BAŞLADI

Birkaç gün önce Karabağ Ermenilerinin temsilcileri ile Azerbaycan'ın temsilcileri arasında Yevlah şehrinde bir toplantı yapıldığını hatırlatan Aliyev, "Üzerinden beş gün geçmesine rağmen Azerbaycan'dan Karabağ bölgesine ve orada yaşayan Ermeni nüfusuna insani yardımlar gönderilmeye başlandı. Akaryakıt, mazot, benzin, gıda ürünleri, ilaç ve diğer insani yardımlar yapılıyor. Karabağ bölgesinde yaşayan insanların milliyetlerine bakılmaksızın Azerbaycan vatandaşı olduklarını, güvenliklerinin ve haklarının Azerbaycan devleti tarafından sağlanacağını göstermektedir. Birkaç gün önce Karabağ Ermenilerinin temsilcileri ile Azerbaycan'ın devlet yapılarının temsilcileri arasında Yevlah şehrinde bir toplantı yapıldı. Bugün ikinci toplantı Hankendi'de yapılıyor. Sonuçları hakkında henüz bilgilendirilmedim. Ancak Karabağ'da yaşayan Ermeni nüfusunun Azerbaycan toplumuna entegrasyon sürecinin başarılı olacağına eminim" diye konuştu.

BM'DEKİ AÇIKLAMALAR KARDEŞLİĞİMİZİN BİR İFADESİ

Azerbaycan'ın Karabağ'daki Ermeni güçlere karşı başlattığı terörle mücadele operasyonu sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın BM Genel Kurulu'na katıldığını belirten Aliyev, "Orada dünyanın en yüksek kürsüsünden Azerbaycan devletinin çıkarlarını ifade eden açıklamalar yaptınız, adil açıklamalar yaptınız, uluslararası hukuka dayalı açıklamalar yaptınız, 'Karabağ Azerbaycan'ın toprağıdır' dediniz. Bu hem gerçektir hem de uluslararası hukuka tamamen uygun bir açıklamaydı. Bu açıklamalar kardeşliğimizin bir ifadesidir" dedi.

Azerbaycan ve Türkiye'nin gerçekleştirdiği bütün tarihi projelerin iki ülkenin birbirine bağlı ve yakın olduğunu gösterdiğini vurgulayan Aliyev, "Birbirimize destek olarak bölgesel sorunları da doğru yöne yönlendiriyoruz. Yani ortak çıkarlarımız bölgede barış, uyum ve huzurun olması yönündedir. Savaş olmasın, ülkelerin toprak bütünlüğü sağlansın ve sizin İkinci Karabağ Savaşı sırasında, öncesinde ve sonrasında Azerbaycan'a verdiğiniz destek bu hedefe ulaşmada önemli bir faktördür" ifadelerini kullandı.
 

Nahçıvanda kritik zirve Erdoğandan çağrı: Ermenistan kendisine uzatılan barış elini tutmalı

 

TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN ARASINDA ANLAŞMALAR İMZALANDI

Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Kars-Nahçıvan Demiryolu Projesi'ne İlişkin Niyet Protokolü"nü imzaladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile Azerbaycan Şehir Planlama ve Mimari Devlet Komitesi Başkanı Anar Guliyev, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti'nin Kahramanmaraş İlinde Konut Binaları, İlkokul, Anaokulu, Kültür Merkezi İnşaatına İlişkin İşbirliği Anlaşması"na imza koydu.

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı arasında iş birliğini içeren anlaşma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ve Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov tarafından imzalandı.

Güncellenme Tarihi : 25.9.2023 23:36

İLGİLİ HABERLER