Gündem
  • 30.11.2012 20:51

NATO : Türkiye'ye saldıracak ülke iki kez düşünmeli

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, Türkiye'ye Patriot füzelerinin yerleştirilmesi için alınması gereken kararın birkaç gün içinde çıkacağını belirtirken, "Türkiye'ye saldırma niyetinde olan varsa, artık iki kere düşünecek" dedi.


Türkiye'ye yerleştirilecek Patriot füze sisteminin operasyonel komutasının Almanya'daki Ramstein Müttefik Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda olacağını belirten NATO Sözcüsü Lungescu, füzelerin "aylar değil haftalar içinde" Türkiye'ye yerleştirilerek hazır hale geleceğini ifade etti.

Associated Press'in haberine göre, "Türkiye'ye saldırma niyetinde olan varsa, artık iki kere düşünecek" diyen Lungescu, füzelerin yerleştirileceği yer konusunda Türkiye'deki incelemelerini sürdüren NATO askeri heyetinin raporunu tamamlamasının "karar sürecinde önemli bir adım teşkil etiğini" söyledi.

NATO HEYETİ İNCİRLİK'TE

Patriot füze savunma sistemlerinin konuşlandırılacağı yerlerin tespiti için çalışmalarını sürdüren NATO uzman heyeti Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Gaziantep'ten sonra şu sıralarda da Adana'daki İncirlik Üssü'nde incelemelerde bulunuyor.

NATO'nun Patriotlar'la ilgili nihai kararını, 28 üye ülkenin dışişleri bakanlarının Salı ve Çarşamba günleri Brüksel'de yapacağı toplantıda vermesi bekleniyor.
 

Güncellenme Tarihi : 22.3.2016 10:48

İLGİLİ HABERLER