Gündem
  • 28.1.2024 15:59

Nazlı Ilıcak tahliye edildi

Nazlı Ilıcak tahliye edildi

2016 yılında yazdığı bir yazı nedeniyle 4 Aralık 2023'te cezaevine giren Nazlı Ilıcak'ın tahliye edildiği öğrenildi.

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından hakkında açılan soruşturma kapsamında tutuklanan ve 3,5 yıl cezaevinde olan Nazlı Ilıcak, 2019 yılında tahliye edilmişti.

Ilıcak hakkında yeni bir dava daha açıldı..

2 yıl 6 ay hapis cezası almıştı

2016’da bir internet sitesinde yazdığı bir yazı nedeniyle yargılanan gazeteci Nazlı Ilıcak, İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada "iftira" suçlamasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

Ilıcak, cezanın istinafta onanmasının ardından 4 Aralık 2023 günü yeniden cezaevine girdi.

Yaklaşık 2 aylık tutukluluğun ardından tahliye oldu

Yeniden hapse giren Nazlı Ilıcak ile ilgili bugün yeni bir gelişme yaşandı.

Ilıcak, yaklaşık 2 aylık tutukluluğunun ardından tahliye edildi.

Ne olmuştu?

Ilıcak hakkında, kapatılan Özgür Düşünce isimli internet sitesinde 16 Haziran 2016 tarihinde yayımlanan “Hanefi Avcı’nın Operasyon Beklentisi” başlıklı yazı gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iddianame hazırlandı. İddianamede Ilıcak’a “iftira” suçlaması yöneltildi.

Söz konusu yazısında, “milli damar örgütünden” bahsettiği ve eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı tarafından söz konusu örgütle ilgili Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na şikâyette bulunulduğu aktarılıyordu.

İddianamede, yazının şikayete konu edilmesiyle yazı içeriğine istinaden, “hakkında soruşturma yürütüldüğü belirtilen bir örgüt mensubu olarak gösterilen kamu görevlilerinin isimleri açık bir şekilde belirtilip haklarında hukuka aykırı fiil isnat edildiği” ileri sürüldü.

4 Aralık'ta cezaevine girmişti

İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2021 yılında açılan dava, 19 Nisan 2022 tarihli duruşmada karara bağlandı.

Ilıcak hakkında 2 yıl 6 ay hapis cezasına hükmedildi. Karar daha sonra istinafta onandı. Ilıcak, iki yıl altı aylık cezasının istinafta onanmasının ardından 4 Aralık’ta cezaevine girdi.

Güncellenme Tarihi : 28.1.2024 15:32

İLGİLİ HABERLER